Kariyeri boyunca, “Yemin”, “Küçük Kadınlar”, “Karadağlar” dizilerinde yer alan ve son olarak “Sudan Bıkmış Balıklar” dizisinde “Selim” karakteriyle izleyicilerin  beğenisini kazanan Burak Sağyaşar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin konuğuydu.

Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde UKÜ’ye gelen Sağyaşar, UKÜ Haber Ajansı’na özel röportaj verdi. Röportajda tecrübelerinden, hayallerinden bahseden ünlü oyuncu kendisi hakkında merak edilen birçok soruya da yanıt verdi.

RÖPORTAJ: Seher Gamze TİRE – FOTOĞRAF: Eren ŞİŞİK

Annenizin yapımcı olması, oyunculuğu seçmenizde etkili oldu mu?

B.S:Ailede bu meslekle uğraşan birisinin olması tabii ki beni teşvik etti ama annemin sayesinde değil; oyunculuk kendi içimden gelen ve gerçekten yapmayı çok istediğim bir meslekti.

“TÜM ROLLERİMDE BURAK’TAN BİR DURUŞ, BİR BAKIŞ VAR”

Oynadığınız rollere karakterinizden neleri yansıtıyorsunuz?

B.S:Her oynadığım rolde kendimden birşeyler var ama senaristler bize karakter analizi gönderdiği için kendimizi ona hazırlıyoruz. Onların betimleme şekline göre oynuyoruz. Aslında bir rolü oynarken ‘olma’ durumu yaşıyoruz. Şu anki olma durumundan çıkıp başka bir şey olma haline geçiyoruz fakat tüm rollerimde Burak’tan bir bakış, bir duruş var.

“JEAN RENO İLE BİRLİKTE OYNAMAYI ÇOK İSTERDİM”

Dünyaca bilinen hangi oyuncularla birlikte, aynı projede yer almak isterdiniz?

B.S:Eğer bir fırsatım olsaydı Jean Reno ile oynamayı çok isterdim. Benim için özel bir durumu yok ama çok ayrı bir yeri var.

Tecrübelerinden yararlandığınız, “akıl hocam” diyebileceğiniz kişi veya kişiler var mı?

B.S: İletişim kurduğum her insandan bir şeyler kapmaya çalışırım. Dolayısıyla tek bir kişi yok şu an aklımda. Birçok usta tiyatrocu ve oyuncu ile birlikte çalışıyoruz, bu yüzden biz onlardan , onlar bizden bazı şeyler kapıyor. Bu çok güzel bir şey.

“PERKÜSYONDA BAŞARILIYDIM”

Lise yıllarınızda müzik ile uğraşıyordunuz. Hatta bir müzik grubunuz vardı, bu hobinize hala devam ediyor musunuz?

B.S :Çok istiyorum ama bir türlü olmuyor. Çok güzel bir nokta yakalamışsınız gerçekten. Küçük bir müzik grubumuz vardı. Ankara’da bir barda çalmaya başladık, fakat daha sonra ben ailemle İstanbul’a taşınınca maalesef yarım kaldı. Ben grubun bateristiydim. Her türlü müzik aletini denedim ama başarılı olduğum tek dal perküsyon aletleriydi.

Oyunculuk için nelerden vazgeçtiniz?

B.S: Sadece sosyal hayatım ve zamanımdan fedakarlık yapmam gerekiyor. Bunların haricinde oyunculuk için vazgeçtiğim çok büyük bir şey yok.

İngilizce, İspanyolca, Fransızca biliyorsunuz. Yabancı projelerden teklif aldınız mı? Böyle bir hedefiniz var mı?

B.S: Daha önce hiç teklif almadım ama böyle bir tecrübeyi yaşamayı çok isterim. Yani, evet! Hedeflerim arasında var.

“Sudan Bıkmış Balıklar” dizisinden sonra sizi ekranlarda çok sık görmüyoruz. Bunun sebebi nedir?

B.S: Biraz durmak istedim. Ne yapmak istediğime karar vermem gerektiğini anladım. Bu boşlukta da at biniciliği, dövüş ve buna benzer spor dallarında faaliyet gösterdim.

“SANATIN HER DALINI SEVER VE SAYGI DUYARIM”

Lise yıllarınızda tiyatro ile de uğraştınız fakat tercihinizi oyunculuktan yana yaptınız. Bunun için neler söylemek istersiniz?

B.S: Evet, lisede tiyatro kulübü ile Kanada’ ya gitme şansımız olmuştu. Hatta orada liselerarası “en iyi erkek tiyatrocu” ödülünü aldım fakat İstanbul’a geri geldiğimde reklam ve dizilerden teklif aldım. Kamera oyunculuğu daha sıcak geldi bana. Oyuncu ve tiyatrocu olmak çok farklı şeyler gerçekten. İkisinin de kendine has terimleri, provaları ve duruşları var fakat çok severim tiyatroyu. Aslında ben sanatın her dalını çok severim ve saygı duyarım.

Oyuncu olmak isteyen arkadaşlara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

B.S: Yedi yıldır bu mesleği yapıyorum ama tek bir gün bile para veya şöhret amacı gütmedim. Oyunculuk gönül işidir. Sürekli olarak duygu değişimi yaşadığınız bir alandır. Eğer oyuncu olma isteği kalplerinden geliyorsa buyursunlar çünkü bu sektör çok büyük bir yelpaze ve her zaman yeni ve gönüllü insanlara ihtiyaç var.

“OYUNCU OLMASAYDIM SİYASETÇİ OLURDUM”

Oyuncu olmasaydınız, hangi mesleği seçerdiniz?

B.S: Eğer oyuncu olmasaydım kesinlikle siyasetçi olurdum çünkü ben televizyonu açar açmaz haber, tartışma ve siyaset programlarını izlerim. Tabii ki diğer oyuncu arkadaşlarımızın oynadığı dizilere mutlaka göz atarım fakat vaktimin büyük bir kısmı politika ile ilgili şeylerle geçer.