Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) tarafından “Sınava Hazırlık Teknikleri: Kaygı ile Baş Etme Stratejileri” konulu konferans düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Uzman Psikolog Çise Akün ile Psikolog Eylül Dirençay ara sınavlar öncesi öğrencilere sınava hazırlanma teknikleri konusunda bilgiler aktarırken önemli tavsiyelerde de bulundu.

“Çok çalışmak yerine etkili çalışılmalıdır”

Uzman Psikolog Çise Akün, öğrencilerin sınavlara hazırlanma aşamasında karşılaştıkları sorunları anlatarak zamanın verimli kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. “Bilinçsizce çok çalışmak yerine etkili çalışılmalıdır” diyen Akün, öğrencilerin kendilerine yakın amaç belirlemesi gerektiğini de belirtti.

Ders çalışılacak ortamın ve düzenli ders çalışmanın önemine değinen Çise Akün, konferansta öğrencilere sık sık tavsiyelerde bulunurken aynı tür derslerin ardı ardına çalışılmaması gerektiğini de söyledi. Ders çalışma programına uyulmasının önemine de işaret eden Akün, bilginin ancak merak duyulduğunda öğrenilebileceğini ifade etti.

Uzman Psikolog Çise Akün, öğrencilerin derslere katılırken aktif olarak not tutmaları gerektiğine değinerek öğrencilerden bu dersleri bir plan doğrultusunda evde tekrar etmelerini önerdi. Akün, ayrıca kısa süreli dinlenme aralarında telefonu amacı dışında kullanmayıp bunun gibi ders çalışma verimini azaltıcı etkenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini de vurguladı.

“Kendinize gerçekçi hedefler edinin”

Psikolog Eylül Dirençay da öğrencilerin sınavlara hazırlanırken onları kaygıya sürükleyen düşüncelerden kurtulmaları gerektiğini belirtti ve aşırı kaygı durumunun sınavda paniğe sebep olduğunu aktardı. Sınav kaygısının sebep olduğu duygunun “güvensizlik” olduğunu söyleyen Dirençay, öğrencilerden sınava iyi motive olmalarını da istedi.

Öğrencinin zamanı iyi kullanamamasını ve her şeyi son dakikaya bırakmasını kaygının en önemli nedenleri olarak sıralayan Eylül Dirençay, kaygının fizyolojik belirtilerini de yorgunluk, uyku düzensizliği ve kan basıncının artması olarak açıkladı.

HABER: KUBİLAY KURÇER | FOTOĞRAF: EREN ŞİŞİK