Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Çataklı Enerji / Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie (DGS) işbirliğinde Fotovoltaik (PV) Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı düzenliyor.

2 – 4 Mayıs  tarihleri arasında gerçekleşecek sertifika programında eğitimleri Alman Güneş Enerjisi Derneği DGS adına Çataklı Enerji Eğitim, Yayıncılık ve Danışmanlık şirketinden Murat Çataklı verecek. Üç gün sürecek programda Şebekeye bağlı (On-grid) PV Sistemleri konulu şu başlıklar çalışılacak: Solar Radyasyon, Solar Hücreleri ve Modül Teknolojileri, PV Sistemin Bileşenleri, İnverter Teknolojisi ve Montaj Ekipmanları, Bileşenlerin Hesaplanması; Tasarım Aşamaları ve Temelleri, PV SOL EXPERT ile Tasarım, Tasarım Yazılımları, Fiyatlandırma ve Teklif Verme.

Sertifika programı sonunda katılımcılara DGS onaylı ‘Fotovoltaik Uzmanlık’ sertifikası verilecek.

Serkan Abbasoğlu: “Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez Fotovoltaik Sertifika Programı düzenleniyor”

Fotoğraf: Eren Şişik

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörlük Koordinatörü ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu düzenlenecek sertifika programı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Abbasoğlu, 2008 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs’ta YÖK onaylı Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’ne sahip tek üniversitenin UKÜ olduğunu vurgulayarak, bu konudaki eğitimin de ilk kez UKÜ’de düzenleneceğini söyledi.

Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, 14 Şubat’ta yürürlüğe giren tüzükle birlikte yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulanabilir hale geldiğini ancak Kuzey Kıbrıs’ta bu sistemleri uygulayabilecek yeterlilikteki kişi sayısının az olduğunu belirtti. Ciddi çalışmalar sonucu uygulanabilecek düzeye gelen tüzüğün, amacına ulaşabilmesi için uygulamaların da doğru yapılması gerektiğine dikkat çeken Abbasoğlu, bol güneşli Ada’da yoğun biçimde uygulanması mümkün olan Fotovoltaik Sistemleri uygulayacak kişilerin de yetiştirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Serkan Abbasoğlu aksi takdirde yanlış uygulamaların toplumu çevre dostu ve sürdürülebilir enerji uygulaması olan bu sistemlerden uzaklaştıracağını söyledi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi olarak Kuzey Kıbrıs Türk toplumuna karşı sorumlulukları olduğunu ifade eden  Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, “Bizim kaliteli enerji sistemleri mühendisleri yetiştirmek yanında ülkemiz insanına karşı da toplumsal sorumluluğumuz vardır. Dolayısı ile bu uygulamaları yetişmiş kişilerin yapmasını, toplumumuzun da bu hizmeti yeterli bilgi birikimi olan kişilerden almasını istiyoruz. Bu sertifika programının, UKÜ ve Kuzey Kıbrıs  için çok önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Söz konusu programın bir başlangıç olduğunu belirten Abbasoğlu, yakın zamanda Fotovoltaik uygulama eğitimi için de bir sertifika programı başlatacaklarını kaydetti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Çataklı Enerji / Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie (DGS) işbirliği ile 2 – 4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek programa kayıtlar 25 Nisan’da sona erecek. İlgilenenler 671 11 11 (dahili 2070 veya 2030) numaralı telefondan kayıtlarını yaptırabilecek.

HABER: Mete Yasin Usta