Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) tarafından “Etkili İletişim Teknikleri” konulu konferans düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak UKÜ PDAREM’den Uzman Psikolog Çise Akün ve Psikolog Eylül Dirençay katıldı. İki bölümden oluşan konferansın ilk bölümünde “Etkili İletişim Teknikleri”, ikinci bölümünde ise “İletişimde Yapılan Hatalar”  ele alındı.

Konferansın birinci bölümünü sunan Uzman Psikolog Çise Akün öğrencilere iletişimin genel tanımını yaparak iletişimin başlıca türlerini anlattı. İletişimin bir bütün olduğunu ifade eden Akün, “Ne söylediğiniz önemli değil, nasıl söylediğiniz önemlidir.”dedi.

İletişimde yapılan hataları ele alan Psikolog Eylül Dirençay da konuşmasında doğru iletişimin nasıl yapılacağını, neden yanlış anlaşılmalar oluştuğunu ve iletişimi geliştirme yöntemlerini öğrencilere aktardı. İletişimde yapılan en büyük hatanın insanın kendine değer vermemesi olduğunu kaydeden Dirençay, iletişimin insanın kendine verdiği değer ve bakış açısı olduğunu vurguladı. Kişiler arası iletişimdeki sorunlara da değinen Eylül Dirençay, genel olarak suçlamak, alaycı olmak, emir vermek, yargılamak, sözünü kesmek ve kısa yanıtlar vermek gibi davranışların başlıca sorunların çıkış kaynağı olduğunu ifade etti.

Konferansın ardından UKÜ Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Psikolog Eylül Dirençay, PDAREM olarak birinci önceliklerinin öğrencilere hizmet vermek ve bu hizmeti daha ileri taşımak olduğunu belirtti. Dirençay, üniversite öğrencileri ile yapılan seanslar sonucu öğrencilerin ilişkilerde genel bir iletişim sorunu yaşadıklarını tespit ettiklerini ve bu yüzden genel bir bilgilendirme yapmak amacıyla söz konusu konferansı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Haber | Fotoğraf: Mete Yasin Usta