Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kıbrıslı ünlü tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Ali Düşenkalkar’ı konuk etti. Kütüphane Haftası Etkinlikleri çerçevesinde UKÜ’ye gelen Düşenkalkar, Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide oyunculuk yaşamı ile ilgili tecrübelerini paylaştı.

Konuşmasına tüm yaşamı boyunca 7 bin 200 saat seslendirme yaptığını söyleyerek başlayan Ali Düşenkalkar, bunların hiçbir yerde kaydının olmadığını belirtti. Düşenkalkar, şu anda “Arabalar” adlı filmin reklam seslendirmesini yaptığını ve bu işi sadece ticaret anlamında değil; büyük onur duyarak gerçekleştirdiğini kaydetti. Seslendirme işinde rekora doğru gittiğini söyleyen Ali Düşenkalkar, “Ben Türk tiyatrosunda çok önemli bir adam ile çalıştım. 15 yılda 18 projede birlikte yer aldık.” diyerek şu an yoğun bakımda olan Kenan Işık’ın onun için önemli bir insan olduğunu belirtti ve Işık’a acil şifalar diledi.

Düşenkalkar: “Lise çağlarımda Lefkoşa’da sokak tiyatrosunda oynuyordum”

Kıbrıslı usta tiyatrocu Ali Düşenkalkar, 1979 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarı’na tiyatro okumaya gittiğini belirterek, “Lefkoşa’da lise çağlarımda hem okulumda hem de bir gençlik derneğinde savaş karşıtı gösteriler yapan bir sokak tiyatrosunda oynuyordum.” diye konuştu.

Başarılı oyuncu Kuzey Kıbrıs’taki düzenin gidişatını beğenmediğini vurgulayarak, “Kıbrıs, zihinlerdeki parti meselelerini halletmediği sürece devlet tiyatroları da doğru bir şekilde çalışamaz.” dedi. Düşenkalkar ayrıca, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin şehir tiyatrosundaki gençlerin önünü açması gerektiğine de vurgu yaptı.

“Kasa sandıklarından kendimize sahne oluştururduk”

İkinci kez UKÜ’nün konuğu olan oyuncu öğrenciler ile yaptığı söyleşide tiyatro anılarını da anlatttı. “Her yer tiyatrodur” diyen Ali Düşenkalkar, “Bizim konservatuvarda sahnemiz yoktu. Kasa sandıkları çalarak kendimize sahne oluştururduk. Büyük kalaslar ile etrafını çevirir ve sahnemizi kurardık.” diye konuştu.

Dizi sektörü konusuna da değinen Düşenkalkar, bu sektörün bambaşka bir şey olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Ben dizilere yedek parça, yan sanayi diyorum. Bütün arkadaşlarım dizi çeksinler ve daha fazla para kazansınlar istiyorum.”

“Tiyatro oyuncu için nefestir”

Tiyatroda çok fazla para kazanılmadığını kaydeden Ali Düşenkalkar, tiyatroda para kazananların patronlar olduğunu belirtti. Düşenkalkar, tiyatro kurumunun iyisinin de kötüsünün de olduğunu belirterek, “Tiyatro oyuncu için soluktur, nefestir ve kendini gördüğü bir yerdir.” dedi.

Ali Düşenkalkar söyleşinin sonunda Muhsin Ertuğrul’un 1961’de Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanmış “Tiyatro’nun Değeri” adlı makaleyi, Can Yücel’in “Kadın Dediğin” ve Oktay Rıfat’ın “Bozuk Düzen” adlı şiirlerini seslendirdi. Tecrübeli oyuncu ayrıca Yücel Erten’e ait “2014 Tiyatro Bildirisi”ni de öğrencilerle paylaştı.

HABER: YAĞMUR KILIÇ | FOTOĞRAFLAR: EREN ŞİŞİK – METE YASİN USTA