Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü’nün her yıl ortaklaşa düzenlediği “Kütüphane Haftası” etkinlikleri açılış töreni ile başladı. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış törenine UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim’in yanı sıra akademik ve idare personel ile öğrenciler katıldı.

Seçim: “UKÜ Kütüphanesi çok önemli bir mesafe kat etti”

Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim açılışta yaptığı konuşmada, tüm dünyada internet ve görsellerin ön planda olması sebebiyle kitap okuma alışkanlığının azaldığını söyledi. UKÜ Kütüphanesi’nin çok önemli bir mesafe kat ettiğini de kaydeden Seçim, dokuz yıldır UKÜ’de bulunduğunu ve gelişimin en büyük şahidi olduğunu ifade etti. Kütüphane Haftası’na farklı bir hava kattığı ve eğlenceli bir hale getirdiği için Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Prof. Dr. Seçim, Kütüphane Haftası’nın sosyal aktiviteler, konserler ve söyleşilerle dopdolu geçeceğini belirtti.

Sala Lay: “Üniversitede kitap okuma oranı çok arttı”

Kütüphane Haftası etkinliklerinin açılış töreninde konuşan Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da unutulmayacak bir hafta olacağını söyledi. Sala Lay, Kütüphane Müdürlüğü olarak bilgili ve kültürlü bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını ve UKÜ’deki kütüphanenin de gün geçtikçe daha iyiye gittiğini belirtti. Üniversitedeki kitap okuma oranının arttığını anlatan Gülten Sala Lay, oranın yükselmesinde Kütüphane Haftası etkinliklerinin büyük payı olduğunu ifade etti.

Öte yandan açılış töreninde “en çok kitap okuyan öğrenciler” ve “en çok kitap okuyan akademisyenler”e de ödülleri verildi.

HABER: EREN ŞİŞİK | FOTOĞRAFLAR: ÖZGE ÖZTÜRK

UKÜ ünlü konukları ağırlayacak

Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü’nün işbirliği ile gerçekleşen Kütüphane Haftası’nda ünlü isimler UKÜ’nün konuğu olacak.

Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak daha önce de UKÜ’nün konuğu olan ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Ali Düşenkalkar, Çarşamba günü saat 15:30’da Çevik Uraz Konferans Salonu’nda bir söyleşi gerçekleştirecek. Perşembe günü ise “Dila Hanım” dizisinin başrol oyuncusu Hatice Şendil ile “Küçük Kadınlar” dizisinde “Utku” karakterinde rol alan genç dizi oyuncusu Burak Sağyaşar saat 15:30’da UKÜ’lü hayranlarıyla bir araya gelecek. Cuma günü saat 16:00’da ise gazeteci – yazar Sinan Akyüz UKÜ’ye konuk olacak.