Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kütüphane Kulübü ve İngilizce Konuşma Kulübü, Thalassaemia Derneği ile ortak bir kan bağışı etkinliği düzenledi. KKTC Sağlık Bakanlığı Kan Bankası tarafından Çevik Uraz Binası’na kurulan kan bağış merkezinde gerçekleşen etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Varoğlu: “Tüm insanlar kan verme alışkanlığını edinmeli”

Düzenlenen etkinlikle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, Thalassaemia tedavisi için gerekli kan ihtiyacını karşılamak için böyle bir etkinlik organize ettiklerini kaydetti.

Varoğlu, kurum ve kuruluşlardan gelen talepler doğrultusunda bu tür kan bağışı merkezleri kurduklarını ifade ederek, UKÜ’nün de böyle bir talebi olduğunu ve buna karşılık olarak böyle bir etkinliğe gereksinim duyduklarını ifade etti.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla UKÜ’ye de geçici kan bağış merkezi kurulduğunu kaydeden Varoğlu, “Bu tür etkinliklere çok önem veriyoruz ve bunların örnek teşkil etmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” diye konuştu. Tüm insanların kan verme alışkanlığı edinmeleri gerektiğinin altını çizen Ahmet Varoğlu, herkesin duyarlı olması halinde kan bankalarındaki eksik kan ihtiyacının da karşılanacağını belirtti. Bağışta toplanan kanın Thalassaemia (Akdeniz Anemisi) hastalarının tedavileri için kullanılacağı öğrenildi.

Kan verenlere teşekkür belgesi

Son olarak etkinlikte kan bağışı yapan herkese teşekkür eden Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, bu tür etkinliklerin devamının gelmesini dilediğini kaydetti. Çevik Uraz Binası’nda gerçekleştirilen etkinlikte kan bağışı yapan kişilere dernek tarafından teşekkür belgesi de verildi.

HABER | FOTOĞRAF: EREN ŞİŞİK