Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Fen – Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Balkanlarda Türk Edebiyatı” konulu konferans düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Balkanlar’da önemli bir yere sahip araştırmacı – yazar Osman Baymak konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ ile Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal’ın yanı sıra çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenciler katıldı.

Osman Baymak, Balkanlar’daki Türk edebiyatının Sultan Murad Hüdavendi’nin Kosova Savaşı’nı kazanmasıyla yaygınlaştığına değinerek Balkan edebiyatının divan, halk ve tekke edebiyatıyla başladığını belirtti. Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’a silah yerine sözlü ve yazılı edebiyatla girdiğini anlatan Baymak, Balkan edebiyatının zaman zaman siyaset için kullanıldığını da söyledi.

Türk dilinin Yugoslavya’dan önce Makedonya’da Birlik Gazetesi’nin kuruluşuyla birlikte benimsendiğini kaydeden Osman Baymak, Türk edebiyatının Kosova’ya daha geç ulaştığını belirterek savaşların edebiyata olumsuz etkilerinden söz etti.

Konferansta öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Baymak, Kıbrıs’ın en önemli yazar ve şairlerinden Harid Fedai ile Aşık Kenzi’nin eserlerine de kitaplarında yer verdiğini hatırlattı.

Balkan edebiyatında kadın şairlerin bulunduğunu anlatan Osman Baymak, Kırım’daki Tatarlar’ın sürgünüyle ilgili şiirin yanısıra “Rumeli Kadını” isimli şiirini de okuyarak savaş dönemlerinde acı çeken ve zulmedilen kadınların direniş ve yaşam mücadelesine vurgu yaptı. Baymak ayrıca Filistinli bir çocukla ilgili şiirini de okuyarak salondakileri duygulandırdı.

Araştırmacı – yazar Osman Baymak, Yugoslavya’daki edebiyatın “çocuk” ve “yetişkin” olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek kendisinin çocuk edebiyatına daha fazla eser verdiğini, ayrıca İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Balkanlar’ın çağdaş edebiyatla buluşmasının çocuk edebiyatının önemini arttırdığını söyledi.

Konferansın sonunda Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ tarafından, Osman Baymak’a katılımından ötürü teşekkür belgesi takdim edildi. Baymak ayrıca salonda bulunanlar için kitaplarını da imzaladı.