Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü tarafından Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde öğrenci projelerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Sergide, Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin 2013-2014 Akademik Yılı Güz döneminde hazırladıkları illüstrasyon  resim çalışmaları ile bilgisayar destekli çalışmalar sergilendi.

UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim’in açılışını yaptığı sergiye, Rektörlük Koordinatörü Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları ile öğrencilerin yanı sıra yurttaşlar da katıldı.

“Üniversite – kent işbirliği açısından önemli bir örnek”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim serginin açılışında düzenlenen etkinliğin üniversite – kent işbirliği açısından önemli bir örnek olduğunu vurguladı. Seçim, “Üniversitede üç temel şey olduğu söylenir; bunlar eğitim öğretim, araştırma yapmak ve çevre ile kent işbirliğini geliştirmektir. Bu anlamda serginin önemi burada ortaya çıkıyor.” dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Seçim, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Grafik Tasarım Bölümü’nün sergisinin diğer bölümler için de örnek olacak nitelikte bir etkinlik olduğunu belirterek, “Dilerim ki bu tip çalışmalar geleneksel bir boyuta ulaşır. Gerek basında ve gerek Lefkoşa halkının hafızasında yer ederek aranılır ve beklenir bir sanatsal etkinlik haline gelir.” diye konuştu.

Amaç; öğrencilere motivasyon ve UKÜ ile halkın birleştirilmesi

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elif Songür Dağ da etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada temel amacın öğrencilere bir motivasyon sağlamak olduğunu dile getirdi.  Dağ, sergideki bir diğer önemli amacın ise UKÜ ile Lefkoşa halkının birleştirilmesi olduğunu ifade etti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından yoğun ilgi gören Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergi 7 Mart Cuma gününe kadar gezilebilecek.

Sergi ile ilgili öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri:

Öğr. Gör. Vildan Açan | Güzel Sanatlar Fakültesi

“Öğrencilerimiz ile çok verimli ve güzel bir dönem geçirdik. Biz de bunu insanlarla paylaşmak istedik; çünkü bu tür sergiler her zaman motivasyonu arttırır. Bu sebeple bir sergi düzenlemeyi düşünüyorduk. Sergimizi açtık, çok güzel oldu. Öğrencilerimiz çok sıkı çalıştılar. Ciddi anlamda çaba sarf ettiler ve güzel işler çıkardılar. Mutluyuz.”

Tuğba Başol | Grafik Tasarım 3.sınıf öğrencisi

Sergimizin, UKÜ öğrencilerinin ne kadar iyi şekilde geliştiklerini göstermek açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ortaya koyduğumuz çalışmalarımızla şimdiden insanların dikkatini çektik. Hem kendi fakültemiz olsun hem de diğer fakültelerden arkadaşlarımız yaptığımız işleri çok beğendiler. Hocalarımıza bize kattıkları için teşekkür ediyorum.

Taşkent Özulu| Grafik Tasarım 3.sınıf öğrencisi

Sergide BMW’yi tanıtmak için yapmış olduğum çalışmam yer alıyor. BMW’de leoparı kullanmak istedim, gücü simgelemek için. O gücü yansıtmak için leoparın gözlerini ve burnunu kullandım. Bu şekilde bir tasarım ortaya çıktı.

Elmas Aybüke Halıcı | Grafik Tasarım 4. sınıf öğrencisi

Sergimizde Güz döneminde proje dersi kapsamında yapmış olduğumuz illüstrasyon resim çalışmalarımız ve program destekli çizimlerimizi sergiledik. İlgi bizi çok mutlu etti. Herkese teşekkür ederim.

Yahya Eke  | İç Mimarlık 4.sınıf öğrencisi

Sergide gerçekten çok güzel çalışmalar var. Arkadaşlarımız gerçekten de bu işi biliyorlar. Çok güzel çalışmalar yapmışlar. Özellikle afiş çalışmaları çok hoşuma gitti. Görsel mesajlar içeren gerçek anlamda çok başarılı çalışmalar var. Serginin geneline baktığımda UKÜ öğrencisi olmaktan gurur duydum.

İnşaat Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Hamit Örenç

Sergiye, çalışmaları olan arkadaşlarımızın daveti ile katıldık. Gerçek anlamda çok güzel bir etkinlik oldu. Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar çok ilgi çekici ve başarılı. Bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ederim.

HABER: METE YASİN USTA | FOTOĞRAFLAR:  -METE YASİN USTA – YAĞMUR KILIÇ