Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile KKTC Bilişim Derneği arasında ortak bilimsel çalışmalar ile eğitim, öğretim ve teknik işbirliğini kapsayan bir protokol imzalandı. UKÜ Rektörlük binasında gerçekleştirilen toplantıda Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erbuğ Çelebi ile Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Yılmaz protokole imza attı.

Bilgisayar Mühendisliği ile Dernek arasında imzalanan protokolde temel amacın bilimsel etkinlikler, araştırmalar ve meslek içi eğitim konuları yer almakta. Protokolde ayrıca eğitmenler, çalışanlar ve öğrenciler arasındaki ilişkileri teşvik etmek, mevcut olanları geliştirmek, işbirliği çalışmalarının sonuçlarının ortak kullanımını sağlamak ve bunları yayımlamak, tarafların bilimsel amaçlı organizasyonlardaki deneyimlerini birbirlerine aktarmak konularının olduğu da aktarıldı.

İki yıllık bir dönemi kapsayan protokolün söz konusu temel amacının gerçekleştirilmesi için taraflar protokolü oluşturan 6 maddeyi karşılıklı olarak kabul etti.

Uuslararası Kıbrıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği ile KKTC Bilişim Derneği’nin imza attığı protokolde kabul edilen maddeler şöyle: Ortak bilimsel etkinlikler (sempozyum, kongre, kurultay, çalıştay gibi) düzenleme; meslek içi eğitim faaliyetleri konusunda işbirliği; bilimsel ve teknik yayınların sonuçlarının paylaşımı, teknik mevzuat çalışmaları; ortak mesleki bilgi paylaşımı ve öğrenci stajları konusunda karşılıklı işbirliği.