Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ünlü tiyatrocu Veysel Diker’i ağırladı. Tiyatro Kulübü’nün davetlisi olarak UKÜ’ye gelen Veysel Diker, Çevik Uraz Konferans Salonu’ndaki söyleşide öğrencilerle biraraya geldi. Diker, aynı gün, UKÜ Tiyatro Kulübü’nün Arabahmet Kültür Evi’nde sahnelediği “Eylül Zaman İçinde”  isimli yeni oyunu öğrencilerle birlikte izledi.

Televizyonun unutulmaz dizilerinden “Avrupa Yakası”nda “Tacettin” rolünü oynayan Veysel Diker, öğrencilerin sorularını yanıtladığı söyleşide oyunculuk yaşamı ile ilgili tecrübelerini de aktardı.

Konuşmasında oyunculuğun zor bir meslek olduğunu söyleyen Veysel Diker, “Bu mesleğe erişebilmek için ya çok zeki olmak gerekir ya da çok iyi bir eğitim almak gerekir.” dedi. Oyunculuğu “sosyal cerrahlık” olarak nitelendiren Diker, sinema, tiyatro veya dizinin hayatı kesip biçme anlamı taşıdığını belirtti. Veysel Diker, “Bana mesleğimi sordukları zaman sosyal cerrahlık olarak nitelendiriyordum; fakat hayat bazen kesilip biçilmeyi istemez, onaylanmayı ister, ‘beni eleştir’ demez ‘beni onayla’ der. Bu da işin ciddi kısmıdır.” diye konuştu.

Oyunculuğa başladığı dönemde zor süreçlerden geçtiğini de kaydeden Veysel Diker, o dönemleri şu sözlerle anlattı: “Hiçbir yapımcıyı tanımıyordum, hepsine tek tek giderek kendimi ortaya koydum, çok uğraş verdim, evde ezberler yaptım, çalıştım ve sonunda kendi yolculuğumu devam ettirdim.”

UKÜ Tiyatro Kulübü’nün yeni oyunu: Eylül Zaman İçinde

Tiyatro Kulübü öğrencilerinin “Eylül Zaman İçinde” adını taşıyan 2 perdelik dram türündeki tiyatro oyunu Lefkoşa Arabahmet Kültür Evi’nde izleyiciyle buluştu. İzleyiciler arasında Kulüp’ün davetlisi olarak UKÜ’de bulunan oyuncu Veysel Diker de yer aldı.

Yönetmenliğini UKÜ Tiyatro Kulübü Başkanı Yahya Eke’nin üstlendiği “Eylül Zaman İçinde” isimli oyunda, 12 Eylül 1980’de Türkiye’de gerçekleşen askeri müdahale farklı bir açıdan ele alındı. “Eylül Zaman İçinde” ile 12 Eylül Askeri Darbesi’ne bir göndermede bulunduklarını kaydeden Eke, oyunla ilgili şunları söyledi: “Şimdiye kadar ’12 Eylül’ ile ilgili birçok yerde oyunlar sahnelendi, filmler yapıldı; fakat bunların ortak noktası darbenin siyasi sonuçlarıydı. Biz oyunumuzda darbenin siyasi tarafını değil de daha çok aile ilişkilerine olan etkisini, aile içindeki kırılmaları ve bunun insan ilişkilerine nasıl yansıdığını irdelemeye çalıştık.”

Oyunu izleyen Veysel Diker de kısa bir süre içinde ortaya çıkan oyunu çok beğendiğini ifade ederek emeği geçenleri tebrik etti. Diker, “Bu çocuklara, tiyatro konusunda yardım edilsin lütfen. Aralarında çok değerli, çok iyi oyuncular var. Eğer yardım edilirse çok iyi yerlere gelebilecek olanlar var.” dedi.

Oyuncular ile özel röportaj

Yahya Eke – Tiyatro Kulübü Başkanı (Haldun Karakteri ) – ”Eylül Zaman İçinde” tiyatro oyununun yönetmeni

Yaklaşık 5 yıldır Tiyatro Kulübü’ndeyim, son 2 yıldır da başkanlığını yapıyorum. Oyunumuz, bu dönem çıkardığımız ilk oyundu. Genel olarak bir dönemde farklı 2 oyun çıkartıyoruz; fakat bu dönem sürenin kısalığından sadece bir oyun sunabildik. Şu anki planlarımıza göre ikinci dönem için 3 farklı oyunumuz var; bunlardan ikisi komedi biri de yine dram olacak.

Şerif Ahmet Ege (Mesut Karakteri)

Sahnede olmayı çok seviyorum, sahnede başka hayatları yaşatmayı, sahne ortamında canlandırmayı seviyorum.

Bu oyunda “Mesut” karakterini canlandırıyorum. Dram içerikli bir oyundu. Hayatımda ilk defa dram oyununda yer aldım; benim için özel olan kısmı buydu. İzleyenlerin tepkisi de güzel oldu, ilgi gösteren herkese çok teşşekkür ederim.

Hande Şahan (Eylül Karakteri)

Tiyatroya 7 sene önce amatör olarak başladım. Tiyatro uğruna çok fedakarlıklar yaptım; örneğin ilk oyunumda çok uzun olan saçlarımı erkek rolü için sıfır numara kestirdim ama bu sadece ufak bir örnek. Bence tiyatro bir hayattır ve ben bu hayat olmadan yaşayamam.

Oyun hakkında ise, şunu söylemeliyim ki çok kısa sürede hazırlanan bu oyunda çok güzel arkadaşlıklar edindim, harika zaman geçirdim. Benim için çok güzeldi ve çok değerliydi.

Halil Bulut (Nezih Karakteri)

Beş senedir Tiyatro Kulübü’nde yer alıyorum, bu süre içerisinde birçok oyun sahneye koyduk. Bugünkü oyun da tek perdelik bir dramdı. Yorucu bir tempoda çalıştık ama güzel bir oyun ortaya çıktı. Oyun 18 kişilik kadroyla, 15 günde hazırlanıp sahnelendi.

Türkiye’den bizi kırmayıp davetimizi kabul ederek ünlü tiyatrocu Veysel Diker geldi. Onun da oyunu beğendiğini söylemesi bizi çok mutlu etti. Genel olarak güzel geçti, başka oyunlarımız da olacak. Arzu eden herkesi oyunlarımıza davet ediyoruz.

HABER: YAĞMUR KILIÇ | FOTOĞRAFLAR: METE YASİN USTA – YAĞMUR KILIÇ