Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Yücel Besim, DOCOMOMO Türkiye Çalışma Grubu’nun Antalya’da düzenlediği “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisine katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ev sahipliğinde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen etkinlikler dizisinde, 20. yüzyıldan yaklaşık 1970’lerin başına kadar devam eden süreçte üretilen modern mimarlık örneklerini görsel ve yazılı belgelerle tanıtan ve yorumlayan poster sunumları gerçekleştirildi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Besim ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hacer Başarır, söz konusu etkinlikte birlikte hazırladıkları Kuzey Kıbrıs’tan “Dome Otel” ve “Saray Otel” örneklerinin yanı sıra yönetim yapıları kapsamında 1983 yılında yıkılan “Bodrum Eski Belediye Binası” örneklerini sundular. Besim ve Başarır’ın her üç örnek yapının da dönemlerine ait sembolik niteliği ile bu mekanları yaşayan kentliler için anı değerlerinin bulunduğuna dikkat çektikleri ortak çalışma ayrıca kitap olarak da yayımlandı.

Modern mimari eserlerin arşivlenmesi amacını taşıyan Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları konulu etkinlikte bu yıl Türkiye’den 120’den fazla yapının envanter çalışmasının yapıldığı bilgisi aktarıldı. Bunlar arasında Kuzey Kıbrıs’tan yönetim yapısı olarak KKTC Meclis Binası ile Mağusa Belediye Binası; kültür yapısı olarak Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi; konut yapısı kapsamında Lefkoşa’daki Kaşif Apartmanı ve peyzaj tasarımı kapsamında da Çıkarma Anıtı’nın yer aldığı belirtildi.

HABER: METE YASİN USTA