Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği (CIUPSA), Avrupa’daki eczacılık fakültesi öğrencilerini tek bir çatı altında toplayan Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği (EPSA)’nin üyesi oldu. CIUPSA, EPSA üyeliğini alarak 25 Avrupa ülkesinin bulunduğu birlik içerisinde Kıbrıs’ı temsil eden tek üniversite oldu.

Öğrencilerin iki yıl önce oluşturduğu UKÜ Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği, yoğun bir çalışmanın ardından Avrupa Eczacılık Öğrenci Birliği’nin üyesi olmayı başardı. EPSA’nın İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleşen bu yılki toplantısına UKÜ de katıldı ve Üniversite’yi Eczacılık Fakültesi öğrencileri Gizem Karagözlü, Seren Oğultekin ve Şerife Narçın temsil etti. Öğrenciler, toplantıda yaptıkları sunumda kendilerini tanıttı, yapacakları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Ardından, UKÜ’nün üyelik başvurusu 25 Avrupa ülkesini temsil eden delegenin oyuna sunuldu. Kapalı oylamanın sonunda UKÜ tüm delegelerden tam oy alarak EPSA’nın 26. üyesi olarak kabul edildi.

UKÜ’lü öğrenciler ayakta alkışlandı

Üyelik süreci ile ilgili bilgi veren UKÜ öğrencileri, Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şermin Tetik’in EPSA ile ilgili verdiği bilgiler ışığında, iki yıl önce kendi öğrenci birliğini kurduklarını ve hemen ardından üyelik başvurusu yaparak çalışmalara başladıklarını kaydetti. Üyelik çalışmalarını tamamlayan UKÜ’lü öğrenciler toplantıda yaptıkları sunumdan tam not aldı ve üyelikleri kabul edildiği sırada tüm delegeler tarafından ayakta alkışlandı.

Ada’yı EPSA içerisinde temsil eden tek üniversite UKÜ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği, EPSA üyeliğini alarak 25 Avrupa ülkesinin bulunduğu birlik içerisinde Kıbrıs’ı temsil eden tek üniversite oldu.

Avrupa’da yer alan üniversitelerdeki eczacılık fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen ve üniversite öğrencilerini tek bir çatı altına toplayan EPSA; eğitim, staj, seminer ve yaz okullarını kapsayan geniş bir alanda faaliyet gösteriyor.

HABER: EREN ŞİŞİK