Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kütüphane Müdürlüğü ve Kütüphane Kulübü işbirliğinde “Temiz Çevre, Temiz Toplum” adı altında etkinlik düzenlendi. KKTC’nin kuruluşunun 30. yıldönümü kutlamalarının yapıldığı 15 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen etkinlikte UKÜ’lü öğretim elemanları ve öğrenciler Beşparmak Dağları’nda bulunan Bufavento Kalesi civarında önce çevre temizliği ardından da doğa yürüyüşü yaptı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerden oluşan 110 kişilik grup sabahın erken saatinde bir araya gelerek önce Beşparmak Dağları’nda çevre temizliği yaptı, ardından doğa yürüyüşü ve sonrasında ise Girne’de düzenlenen 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldı. Grup burada Solo Türk Gösteri ekibinin savaş uçaklarıyla yaptğı gösterileri ilgiyle izledi.

Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, sosyal duyarlılık projelerinin devam ettiğini belirtti. Lay, üniversite olarak böyle anlamlı bir günde çevre temizliği konusunda diğer insanlara örnek olmak amacıyla söz konusu etkinliği gerçekleştirdiklerini kaydetti. Gülten Sala Lay sözlerini şöyle sürdürdü: “Çevre toplumun aynasıdır, bu da toplumun gelişme düzeyini gösterir. Hepimiz çevreye küçük de olsa bir katkı sağladığımız için mutlu olduk. ‘Temiz çevre, temiz toplum’ sloganı ile yola çıktık.”

Girne’de katıldıkları kutlama ile ilgili de konuşan Lay “Yediden yetmişe herkesin orada olması bizleri çok heyecanlandırdı ve keyiflendirdi. Bu çoşkunun bir parçası olduğumuz için çok mutlu olduk” diye konuştu.

Kütüphane Kulübü Başkanı Arzu Özen de gerçekleştirdikleri etkinlikle KKTC’nin 30. yıl dönümüne güzel bir armağan bırakmak istediklerini belirtti.

HABER: SEZER ERDOĞAN METE YASİN USTA FOTOĞRAFLAR: SEZER ERDOĞAN