Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75.  yılında UKÜ’de geniş kapsamlı bir törenle anıldı. Atatürkçü Düşünce Kulübü ve Kulüp’ün danışmanılığını da yürüten Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal tarafından düzenlenen anma programına UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mevlüt Çelebi, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen tören Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Umut Köksal, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, her ne olursa olsun, Türk insanının Atatürk’e manevi bir güç olarak dayanması, ondan kuvvet alması gerektiğini belirtti. Atatürk’ün pek çok yönünü kendilerine örnek aldıklarını kaydeden Köksal, “Bunların başında, onun mücadeleci gücü ve azmi, bağımsızlık tutkusu geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk’ün isteğine uygun olarak ilelebet payidar kılmak için çalışacağız.” diye konuştu.

Eğitim Fakültesi Dekanı ve Atatürkçü Düşünce Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal da bir konuşma yaparak, “Görüyoruz ki her katmandan insanımız Atatürk ile birleşebiliyor, bu çok güzel bir duygu. Her türlü olumsuz şarta rağmen bunu başarabiliyorsak, milletimizin sırtı yere gelmez diye düşünüyorum.” dedi.

“Dünya Lideri Atatürk”

Anma törenine katılan Ege Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Çelebi “Dünya Lideri Atatürk” konulu bir konferans verdi. Çelebi konuşmasının başında şunları kaydetti: “Bugün maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nde Atatürk’e ve eserlerine haksızlık yapma konusunda sınır tanınmazken, KKTC’de bir üniversitede böyle geniş kapsamlı bir etkinliğin düzenlenmiş olması benim açımdan son derece onur verici.”

Prof. Dr. Mevlüt Çelebi, dünya liderliğinin sadece bir döneme damgasını vurmak olmadığını söylerken “dünya lideri”nden ne anlamak gerektiğine değindi ve şöyle devam etti: “Dünya tarihini etkileme, gelişmeleri yönlendirme bakımından; Mussolini de Führer de bir dünya lideridir. Meşruiyet önemli. Niçin savaşılıyor? Misak-ı milli sınırları içerisindeki Anadolu topraklarını kurtarmak için. İş orada bitiyor. Ne büyük bir turan ülküsü söz konusu ne de şahsi iktidar.”

Filarmoni Korosu’nun “Atatürküm” şarkısı ilk kez UKÜ’de seslendirildi

Konuşmaların ardından Bayrak Radyo Televizyonu (BRT) Kıbrıs Türk Filarmoni Çok Sesli Korosu, Yılmaz Taner şefliğinde Atatürk’ün sevdiği parçaları seslendirdi. Koro ayrıca Mustafa Kemal için besteledikleri “Atatürküm” eserini ilk kez UKÜ’de seslendirdi.

1964 yılında kurulan ve birçok farklı meslekten koristin oluşturduğu BRT Kıbrıs Türk Filarmoni Çok Sesli Korosu, verdiği mini konserle salonda bulunanlardan büyük alkış topladı.

Tören sonunda UKÜ Rektör Vekili ve İletişim Fakültesi Dekanı Hikmet Seçim, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Çelebi ve BRT Kıbrıs Türk Filarmoni Çok Sesli Korosu’nun şefi Yılmaz Taner’e plaketlerini verdi. Ardından Prof. Dr. Oğuz Karakartal’ın kişisel koleksiyonundan oluşan “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı” kartpostalları sergilendi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin katılacağı diğer tören ise bugün (10 Kasım Pazar) UKÜ’de bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. Buradaki törende saat 09.05’te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirilecek.

HABER: GÜLSENEM DEMİREL