Prof. Dr. Hikmet Seçim – Rektör Vekili (Fotoğraf: Abdurrahim Topal)

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, KIBRIS Gazetesi’ne verdiği röportajda Üniversite’nin sistemli ve istikrarlı gelişimini anlattı. Ergül Ernur imzasını taşıyan özel röportajda UKÜ’nün, fiziksel ve teknik altyapısıyla “küresel üniversite” kavramını oluşturan “öğretim, araştırma ve kültür” sentezini gerçekleştirdiğine, örnek gösterilen bir yüksek öğretim kurumu haline geldiğine vurgu yapılıyor.

Röportajın tamamı şöyle:

KIBRIS GAZETESİ – Ergül Ernur

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR ÖN PLANDA

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, fiziksel ve teknik altyapısıyla “küresel üniversite” kavramını oluşturan “öğretim, araştırma ve kültür” sentezini gerçekleştirdiğinden, örnek gösterilen bir yüksek öğretim kurumu halinde geldi.

Üniversitenin istikrarlı ve sistemli gelişimi, alt yapının güçlenmesiyle birlikte araştırma laboratuarlarının artması ve daha nitelikli hale gelen akademik kadrosuyla her yıl öğrenci sayısını artırdı.

Toplam 8 bin 758 öğrenciye sahip olan üniversite, yeni kayıtların da eklenmesiyle geçen yıla oranla Türkiye uyruklu öğrencilerde yüzde 14,  KKTC uyruklu öğrenci sayısında ise yüzde 21 oranında artış gördü.

Üniversiteye bu yıl Türkiye’den bin 50, KKTC’den 181 ve üçüncü ülkelerden 450 öğrenci kaydoldu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, akademik ve bilimsel gelişim çalışmalarını her zaman ön planda tutan, bu yöndeki gelişmelerini toplumun ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendiren üniversitenin her yıl yeni bölümler açtığını belirtti.

Seçim, günümüzde yüksek öğretim alanında önde gelen ülkeler arasında sayılan Kuzey Kıbrıs’ın eğitim adası misyonu ve bu önemli referans dahilinde üniversitenin sunduğu zengin imkanların Türkiye ve diğer ülkelerde gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri sayesinde gün geçtikçe daha geniş bir kitlenin ilgi odağı halini aldığını söyledi.

“Uluslararası gelişim eğitimde vazgeçilmez”

Seçim, KKTC üniversitelerinin ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı bilimsel, teknolojik ve kültürel nitelikteki projelerin KKTC’nin uluslararası arenada yer almasını sağladığını ifade etti.

Seçim, “Uluslararası gelişimi eğitimde vazgeçilmez bir değer olarak gören Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, kurulduğu ilk yıldan itibaren gelişime ve işbirliğine önem vermiş ve bu amaçla yapmış olduğu anlaşmalar ile uluslararası platformda tanınan bir yüksek öğrenim kurumu haline gelmiştir” dedi.

Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Umman, Libya, Filistin ile Ortadoğu ve Afrika’da birçok ülkenin eğitim bakanlıkları tarafından denklik alarak bu ülkelerde tanınan bir üniversite olduklarını söyleyen Seçim, bu durumun KKTC’nin tanınmasına büyük katkı sağladığının altını çizdi.

Çift diploma şansı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile İngiltere’nin seçkin üniversiteleri olan University of Sunderland ve University of Wolverhampton arasında çift diploma anlaşması olduğunu anlatan Seçim, anlaşmalar çerçevesinde üniversite öğrencilerinin 3 yıl UKÜ’de okuduktan sonra son yıllarını University of Sunderland veya University of Wolverhampton’da okuyarak çift diploma aldığını belirtti.

Seçim, 2012- 2013 akademik yılında da University of  Wolverhampton ile yürütülen işbirliğinin daha da genişleterek UKÜ’yü tercih edecek yüksek lisans öğrencilerine University of Wolverhampton diploması alma fırsatını sunduklarını söyledi.

Türkiye’de ise Marmara Üniversitesi ile çift diploma imkânı sağlandığını ifade eden Seçim, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencilerinin 2 yıl UKÜ’de okuduktan sonra son 2 yıllarını Marmara Üniversitesi’nde okuyarak çift diploma aldıklarını belirtti.

Burs olanakları çeşitli

UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, üniversitenin öğrencilerin akademik başarılarını burslarla teşvik ettiğini söyledi.

Bu bağlamda, Özel Paket Bursu ile 4 bin 800 Euro olan özel paket programda 13 bölüm için öğrenim ücreti, 2

kişilik yurt odası ve 3 öğün yemekten faydalanılabileceğini belirten Seçim, Tercih Sırası Bursları, DGS Bursları, Ham Puan Bursları, Akademik Başarı Bursları, Öğretmen Çocukları Bursu, Türk Silahlı Kuvvetler Mensupları ve Çocukları Bursu, Teşvik Bursu, Kardeş İndirimi gibi burs ve eğitim ücreti indirim alternatifleri verildiğini ifade etti.

10 fakülte

Seçim, üniversite çatısı altında 10 fakülte, 6 yüksekokul ve 1 enstitüde, 6 ön lisans, 40 lisans, 23 yüksek lisans, 14 doktora programında alanında yetkin öğretim elemanlarıyla eğitim verildiğini belirtti.

Seçim, fakülteleri şöyle sıraladı:

“Eczacılık Fakültesi; Eğitim Fakültesi; Fen-Edebiyat Fakültesi; Güzel Sanatlar Fakültesi; Hukuk Fakültesi;

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İletişim Fakültesi; Mühendislik Fakültesi; Sağlık Bilimleri Fakültesi; Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi; Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu; Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu; Meslek Yüksek Okulu; Adalet Meslek Yüksek Okulu; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu; Lisans Üstü Eğitim -Öğretim ve Araştırma Enstitüsü”.

Öğrencilere sunulan hizmetler

Seçim, öğrencilere sunulan hizmetleri ise şöyle sıraladı:

“Yurt Olanakları: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerinin büyük bölümünün ihtiyacını karşılayacak kapasitede yurt binalarına sahiptir. Batı standartları düzeyinde ve her türlü konfora sahip olan stüdyo ve apart şeklindeki yurt seçenekleriyle UKÜ yurtları öğrencilerine rahat, çalışmaya uygun ve güvenilir bir ortam sunmaktadır.Yurt olanakları apart ve stüdyo tipi yurt olmak üzere iki farklı şekilde olup tercihe göre öğrenciler paket program uygulamasından yararlanmaktadır.

Kampus Olanakları: Öğrencilerimizin eğitim sürecinde hayatlarını daha da kolaylaştıracak kaliteli yurt imkanları, restoran ve kafeteryalar, sağlık merkezi, donanımlı kütüphane, bir kampus üniversitesi donanımıyla öğrenicilerine ayrıcalıklı bir eğitim ortamı sağlamaktadır.

Öğrenci Kulüpleri: Alternatif Sanat Kulübü,  Arama Kurtarma (AKUT) Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü,  Bilgisayar Bilimleri Kulübü, Binicilik Kulübü,  Dans Kulübü, Doğa Sporları Kulübü, Eczacılık ve Tıp Bilimleri Kulübü, Elektrik – Elektronik Mühendisliği Kulübü, Elektronik Müzik Kulübü, Endüstri Mühendisliği (Sigma) Kulübü, Enerji Sistemleri Mühendisliği Kulübü, Fantazya Bilim Kurgu Kulübü, Gazetecilik Kulübü, Grafik Tasarım Kulübü, Hukuk Kulübü, İnşaat Mühendisliği Kulübü, İngiliz Dili Konuşma Kulübü, Kütüphane Kulübü, Mimarlık & İç Mimarlık Kulübü, Müzik Kulübü, Özel Eğitim Kulübü,  Psikoloji Kulübü, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulübü, Saç Bakım ve Makyaj Kulübü, Sinema Kulübü, Tiyatro Kulübü,  Toplum Gönüllüleri Kulübü, Turizm Kulübü, Türkçe Kulübü, Uluslararası İlişkiler Kulübü, Uluslararası Öğrenciler Kulübü ,Yolcu Kulübü

Spor kompleksi: CIU Arena

KKTC’nin ilk entegre spor kompleksi olan CIU Arena 7 bin 500 metrekare kapalı alan ve 15 bin metrekare açık alan olmak üzere toplam 22 bin metrekarelik bir alana inşa edildi.  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin dev yatırımlarından biri olan ve yapımı iki yılda tamamlanan UKÜ Spor Kompleksi CIU Arena 2010 yılının Eylül ayında hizmete girdi. Kompleksin açık alanında iki adet halı saha, iki adet basketbol sahası, iki adet voleybol sahası, iki tenis kortu, beach voleybol, hentbol ve futbol aktivitelerine uygun bir adet plaj alanı; kapalı alanında ise fitness salonu, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, masa tenisi, aerobik salonu, tırmanma duvarı, atış poligonu, squash salonları bulunmakta. Tüm spor alanlarını bünyesinde bulundurma özelliği ile Kuzey Kıbrıs’ın en modern tesisi olma özelliğine sahip CIU Arena, gerek Üniversite öğrencileri ve personelinin, gerekse tüm halkın aktif spor hayatlarını konforlu bir şekilde gerçekleştirmelerine imkan tanımakta”.

 Yıl içerisinde birçok etkinlik

UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, öğrencilerin akademik yaşamlarının yanında, boş zamanlarını aktif bir şekilde değerlendirebilecekleri hafta sonu gezi ve piknikler, kampus içerisinde gerçekleştirilen yemek ve partiler, spor etkinlikleri, yarışmalar, konser, sergi, söyleşi gibi sosyal etkinlikler düzenlendiğini belirtti. Seçim, etkinliklerin öğrenci kulüpleri ve üniversite yönetimi işbirliğince düzenlendiğini belirtti.

Seçim, bunların dışında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Oryantasyon Günleri, UKÜ Yaza Merhaba Şenlikleri ve Uluslararası Gece kapsamında etkinliklerin, kampus yaşamını hareketlendirdiğini ifade etti.

Yaza Merhaba Şenlikleri’nde gazeteciler, yazarlar, dizi oyuncuları, ünlü ses sanatçıları, müzik grupları, teknik direktörler ve spor yorumcularının ağırlandığını söyleyen Seçim, dört gün süren şenlikler boyunca, öğrenciler tarafından hazırlanan tasarım ve fotoğraf sergileri, video art günleri, çeşitli spor dallarıyla ilgili eğlenceli yarışmalar düzenlendiğini, tiyatro ve sinema gösterimlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

UKÜ’de öğrenciler tarafından kurulup yönetilen ve boş zamanlarını yararlı etkinliklerle değerlendirmek, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif alanlarda aktivitelere katılımlarını sağlayan 33 öğrenci kulübü bulunduğunu anlatan Seçim, çeşitli alanlarda kampus içinde ve dışında etkinlikler düzenleyen öğrenci kulüplerinin, yıl boyunca Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi tarafından desteklendiğini belirtti.

Seçim, Oryantasyon Günleri’nde de, yurt dışından gelen öğrenci ve velilerin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı’nda karşılandığını söyleyerek tanıtıcı geziler, konserler, bilgilendirme toplantıları yapıldığını ifade etti.

Seçim, Welcome Week etkinliğinde ise, “Yaza Merhaba Şenlikleri”ni aratmayan konserler ve sosyal aktiviteler düzenlendiğini belirtti.