Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) tarafından “Verimli Ders Çalışma Teknikleri” konulu konferans düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Uzman Psikolog Emre Müezzin öğrencilere verimli ders çalışma tekniklerini anlattı. Konferansta ayrıca öğrencilerin üniversitedeki uyum sorunlarını nasıl giderebilecekleri de konuşuldu.

En verimli ders çalışma ortamı kütüphane

Uzman Psikolog Emre Müezzin, genellikle öğrencilerin çok çalışıp sınavlardan bekledikleri notu alamamaktan yakındıklarını ifade ederek, bu durumun olumlu sonuçlanabilmesi için ders çalışma tekniğini bilmenin ve kullanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Ders çalışılacak ortamın ve düzenli ders çalışmanın önemine de değinen Müezzin, seminerde öğrencilere sık sık tavsiyelerde bulunurken en iyi ders çalışma ortamının kütüphane olduğunu belirtti.

“Kendinize yakın amaçlar belirleyerek uzaktaki amaçlarınıza ulaşın” diyen Emre Müezzin, üniversitede eğitime yeni başlayan öğrencinin daha ilk yıllarda ‘nasıl mezun olacağım’ konusuna çok takılmaması, bunun yerine o yılda yapması gerekenleri kendine amaç edinmesi gerektiğini ifade etti.

Uzman Psikolog Emre Müezzin, öğrencilerin derslere katılırken aktif olarak not tutmaları gerektiğine de değinerek öğrencilerden bu dersleri bir plan doğrultusunda evde tekrar etmelerini önerdi. Müezzin, ayrıca kısa süreli dinlenme aralarında sosyal medyayı kullanmayıp bunun gibi ders çalışma verimini azaltıcı etkenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini de vurguladı.

HABER: KUBİLAY KURÇER | FOTOĞRAF: METE YASİN USTA