Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi farklı ülkelerden gelen öğrencileri için bağımsızlık günü kutlamalarını sürdürüyor. Azerbaycan’nın ardından UKÜ’nün Zambiya ve Türkmenistanlı öğrencileri de Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi (ÖGDM)’nin organize ettiği renkli aktivitelerle ülkelerinin bağımsızlık gününü kutladı.

Öğrenci Merkezi’nde gerçekleştirilen iki ayrı etkinlikte Zambiyalı ve Türkmenistanlı öğrenciler, birçok farklı coğrafya ve kültürden gelen arkadaşlarıyla birlikte eğlenerek dostluk mesajı verdi.

Zambiya’nın bağımsızlığı UKÜ’de ilk kez kutlandı

1964’te özgürlüğüne kavuşan Zambiya’nın UKÜ’lü öğrencileri ülkelerinin bağımsızlığının 49. yıldönümünü coşkuyla kutladı. Zambiya ulusal marşının okunmasıyla başlayan gecede üzerinde ülkelerinin bayraklarının bulunduğu kıyafetlerle kutlamalara katılan Zambiyalı öğrenciler ülkelerine özgü sergiledikleri danslar ve seslendirdikleri şarkılarla büyük beğeni topladı.

Kutlamaya katılan Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Adalıer de konuşma yaparak öğrencilerin bağımsızlık gününü kutladı ve iyi temennilerde bulundu. UKÜ Zambiya Öğrenci Grubu Başkanı Chikabala Kaleta da bir konuşma yaparak ülkelerindeki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için dua etti ve geceye katılan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Zambiyalı öğrencilerden Jane Nakasamu bir Zambiya şarkısı seslendirdi. Sonrasında Evans Katutu, Chimwemwe Joshua Kamwela ve Alinani Muchinda isimli öğrenciler de ülkeleri ile ilgili bilgi veren bir konuşma yaparak Zambiya’nın Afrika kıtasında “en huzurlu 4. ülke” olduğuna dair açıklamalarda bulundu. (Haber | Fotoğraf: Mansoor Khalili)

Türkmenistan’ın bağımsızlık kutlamaları renkli geçti

Türkmenistan’ın UKÜ’lü öğrencileri de ülkelerinin bağımsızlığının 22. yıldönümünü coşkuyla kutladı. Öğrenci Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye diğer ülkelerden gelen öğrencilerin ilgisi de yoğun oldu.

Kutlamalar geceye özel hazırlanan pastanın kesilmesiyle başladı, ardından Türkmenistanlı öğrenciler ülkelerine özgü kıyafetlerle şarkılar söyledi, dans gösterileri yaptı.

Türkmenistan’ın bağımsızlığının kutlandığı etkinlik UKÜ’ye yeni gelen aynı ülkeden öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmasını sağladı. UKÜ’de böyle bir etkinlik düzenlenmesinin kendi ulusları için büyük önem taşıdığını belirten Türkmen öğrenciler bu etkinliğe diğer ülke öğrencilerinin de katılmasından mutluluk duyduklarını ifade etti. (Haber | Fotoğraf: Özge Öztürk)