Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (UKÜSEM) tarafından öğrencilere ve halka yönelik ilk kez düzenlenen İspanyolca dil kursu başlıyor.

Çok katılımlı olarak Kuzey Kıbrıs’ta ve UKÜ’de ilk kez düzenlenecek İspanyolca dil kursunun yürütücülüğünü Fen – Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ yapacak.

İspanya’da bir üniversitede üç yıl öğretim üyeliği yapan ve Nazım Hikmet’in “Sevdalı Bulut” masal kitabını İspanyolca’ya çeviren Prof. Dr. Karadağ kurs hakkında şunları söyledi: “Kursumuz görsel ve işitsel teknikler içerisinde, öğrencilerin de aktif olduğu bir program çerçevesinde sürdürülecek. İspanyol dilini, kültürünü ve edebiyatını tanıtan eğlendirici video ve görseller ile kursiyerlerin çok zevk alacağı dersler olacak.”

Bir yılın sonunda günlük konuşmalar yapılabilecek

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen İspanyolca dil kursunun bir akademik yıl süreceğini ifade eden Prof. Dr. Metin Karadağ, düzenli şekilde dersleri takip eden bir öğrencinin, yılın sonunda günlük konuşmaları rahatlıkla yapabileceğini belirtti.

İspanyolca’nın yaklaşık 350 milyon kişi tarafından konuşulan dördüncü büyük dil olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karadağ, İspanyolca öğrenen bir kişinin neler kazanacağı konusunda da şunları kaydetti: “İspanyolca dilinin temelini öğrenen bir kişi Fransızca, Portekizce, İtalyanca ve Romence gibi Latin kökenli dilleri kolayca öğrenebilir. Ayrıca UKÜ öğrencileri İspanyolca dilini öğrenme yolunda büyük bir avantaja sahipler. Öğrencilerimiz kursun ilk dersine 3 bine yakın İspanyolca kelimeyi bilerek gelecekler. Çünkü İspanyolca’daki birçok kelime İngilizce’den geçmedir. Bugün İspanyolca’yı hiç bilmiyorum diyen bir kişi, orta derece İngilizce biliyorsa bu onun aynı zamanda bin İspanyolca kelime bilmesi anlamına gelir.”

Eğitim programlarıyla ilgilenenler UKÜSEM’in 6711111 (dahili2070) numaralı telefondan ve/veya ukusem@ciu.edu.tr adresinden ayrıntılı bilgi alabilecekler.

HABER | FOTOĞRAF: METE YASİN USTA