Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı her yıl olduğu gibi Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Akademik Genel Kurul Toplantısı” ile başladı.

Akademik Genel Kurul Toplantısı’na Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı, Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Adalıer, fakülte dekanları ve öğretim elemanları katıldı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim’in konuşmasıyla başlayan toplantıda Üniversite’de artan akademisyen, öğrenci ve bölüm sayıları ile diğer gelişmelere ilişkin bilgiler aktarıldı. Prof. Dr. Seçim konuşmasında bugüne kadar verilen emekler sayesinde UKÜ’de her yıl istikrarlı bir büyüme kaydedildiğine vurgu yaptı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı da kısa bir konuşma yaparak bu yıl başka bir kurumda göreve başlayan eski Rektör Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ile birlikte emeği geçenlere teşekkür etti ve tüm akademisyenlere yeni yılda başarılar diledi.

Akademik Genel Kurul Toplantısı’nda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal “Açılış Dersi” adı altında Kuzey Kıbrıs’ın kültürünü ve tarihini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının sonunda ise Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Adalıer, Üniversite’nin yenilenen fiziki altyapısı ve diğer gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Seçim: “40 yeni akademisyen ile tazelenmiş olarak başlıyoruz”

Toplantının açış konuşmasını yapan UKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, yeni akademik yıla 5’i profösör, 2’si doçent, 8’i yardımcı doçent, 9’u doktor, 15’i öğretim görevlisi ve biri de araştırma görevlisi olmak üzere toplam 40 yeni akademisyenle başladıklarını belirtti. Seçim, “Yeni akedemisyen arkadaşlarımızla, deyim yerindeyse bir nevi kan değişimiyle, tazelenmiş olarak, daha bir güçlü ve daha bir hırslı olarak başlıyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin kısa sürede, genç ve dinamik kadrosuyla Kuzey Kıbrıs’taki yüksek öğretim sektöründe öncü duruma geldiğini kaydeden Prof. Dr. Hikmet Seçim, bu başarıda emeği geçen kuruculara, eski çalışanlara ve hala görevlerine UKÜ’de devam edenlere teşekkür etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Seçim, UKÜ’de her yıl istikrarlı bir büyüme kaydedildiğini belirterek yeni akademik yılda öğrenci sayılarının lisans ve önlisansta 7 bin 936, yüksek lisans ve doktorada 882 olmak üzere toplam 8 bin 758’e ulaştığı bilgisini verdi. Bu yılki yeni kayıtlar itibari ile T.C. uyruklu öğrencilerde yüzde 14, KKTC uyruklu öğrenci sayısında ise yüzde 21 artış gerçekleştiğini söyleyen Seçim, bu son verilerle birlikte Üniversite genelinde lisans öğrencilerinin yüzde 56’sını T.C., yüzde 32’sini üçüncü ülke, yüzde 12’sini de KKTC uyruklu öğrencilerin oluşturduğunu aktardı.

Prof. Dr. Oğuz Karakartal

Açılış dersi: “Kültür Tarihimiz ve Kıbrıs”

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, Akademik Genel Kurul Toplantısı’nda “İlk Ders” adı altında bir sunum gerçekleştirdi. Bu yıl UKÜ’ye ve Kuzey Kıbrıs’a yeni gelen akademisyenlere  Kıbrıs Türk kültürünü ve tarihini anlatan Karakartal, adanın Türkiye için önemine vurgu yaptı. Kıbrıslı Türkler’in Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye’ye yaptığı para yardımlarından da bahseden Prof. Dr. Oğuz Karakartal ülkedeki Atatürk sempatisinin çok yüksek olduğunu, Atatürk ilke ve devrimlerinin ilk uygulandığı yerin Kıbrıs olduğunu belirtti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin yeni akademik yıl açılış töreni Genel Akademik Kurul Toplantısı’nın ardından verilen kokteyl ile sona erdi.

Doç. Dr. Ahmet Adalıer

* Daha fazla fotoğrafa linkteki sayfamızdan ulaşabilirsiniz https://www.facebook.com/ciunewsagency