Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay, her yıl yaşanan sel baskınlarının önüne geçilebilmesi ve su sıkıntısının çözülebilmesi için güncel ve geniş tabanlı bir veritabanı oluşturulması gerektiğini söyledi. Bay, siyasi otoriteye çağrı yaparak topluma hizmet amacı ile icraatta bulunacak, bilimsel projeler üretecek bir enstitüye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bayrak Radyo Televizyonu ikinci kanalı BRT2’de yayınlanan “Bir Konu Bir Konuk” programına katılan İbrahim Bay Türkiye’den KKTC’ye getirilecek su projesi başta olmak üzere, yakın geçmişte yaşanan ve neredeyse her yıl tekrarlanan sel felaketi gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu. Pembe Paşaoğluları’nın hazırlayıp sunduğu programda UKÜ Öğretim Üyesi Bay, verdiği örneklerle yapılması gereken alternatif projelerden ve gerçek anlamda sorunların nasıl çözülebileceğinden bahsetti.

Kuzey Kıbrıs’ta güncel ve geniş bir veritabanı oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay siyasi otoriteye çağrıda bulunarak KKTC’ye gelecek suyun kullanımı ve su sorunları konusunda akademisyenlerin ve uzmanların da yer alacağı bir enstitü kurulmasını önerdi. Gerek öğretim üyesi kadrosu, gerekse tam donanımlı laboratuvarları ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin, KKTC Hükümetleri ile işbirliğinden her dönem memnuniyet duyduğunu söyleyen Bay, bir üst kurum niteliğinde oluşturulması muhtemel bir enstitünün bir parçası olarak ülke sorunlarına katkıda bulunmaktan da mutluluk duyacağını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde hazırlanan “Ülkesel Fiziki Plan” çerçevesinde su sorunlarına yeterince değinilmediğini ve bu çalışmayı bir ön hazırlık olarak gördüğünü kaydeden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay, gerekli yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için devlet kurumlarının akademisyenlerden ve uzman su mühendislerinden danışmanlık hizmeti talep etmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Gelişen dünya standartlarına uyum sağlanabilmesi için mutlak suretle bir “Su Çerçeve Yönergesi” çalışmasının yapılması gerekliliğine de değinen Bay, böyle bir çalışmanın stratejik önemi bulunduğunu, donanımlı bilgisayarlarda su kaynaklarına yönelik uzman kurum ve kuruluşlarca hazırlanmış mühendislik programları ile sorunlara kalıcı çözümler üretilebileceğini söyledi.  Yrd. Doç. Dr İbrahim Bay ayrıca İngiltere’de uluslararası bir danışmanlık ve mühendislik firmasında iş tecrübesine sahip olduğunu ve benzeri çalışmaların KKTC’de de yapılabilmesi için destek verebileceğini dile getirdi.