Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal,  eğitim fakültelerinin öneminden ve nasıl olmaları gerektiğinden söz ederek UKÜ Eğitim Fakültesi olarak amaçlarının ‘KKTC’nin en güçlü Eğitim Fakültesi UKÜ’dedir’ imajını sürdürmek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Oğuz Karakartal | UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı

Eğitim Fakültesi’nin üniversitenin en kalabalık fakültelerinden biri olduğunu belirten Karakartal, “KKTC’deki diğer üniversitelerde de eğitim fakülteleri bulunuyor; fakat bizim fakültemizin öğretim kadrosu açısından çok gelişmiş olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.” dedi.

Eğitimin herkesin dilinden düşürmediği bir kavram olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğuz Karakartal yirmi birinci yüzyılın globalleşen dünyasında eğitimin öneminin katlandığını kaydetti. “Eğitime değer verilmeye başlandı,” diyen Karakartal gerek Türkiye’de gerekse KKTC’de bunun idrak edildiğini ve eskiye oranla eğitime daha fazla maddi ve manevi destek verilmeye başlandığını belirtti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin amacının öncelikle topluma hem evrensel hem ulusal değerlerini önemsemiş ve alanında yetkin bilgiyle donanmış öğretmen adayları ve araştırmacılar yetiştirmek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Oğuz Karakartal şöyle devam etti: “Öğretmenlik tüm dünyada kutsal sayılan bir meslektir. Hele ki Türk toplumunda öğretmenlik çok ayrı bir statüde bulunmaktadır. Çok saygın bir meslek olduğundan bu saygınlığı hedef alarak ideal öğretmen adaylarını fakültemizin bünyesindeki öğretmenlik bölümlerinde yetiştirmeye çalışıyoruz.”

Oğuz Karakartal, UKÜ Eğitim Fakültesi’nin bölümleri içerisinde Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Zihin Engelliler Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği bölümlerinin öğrenci sayısının en yoğun görüldüğü bölümler olduğunu söyledi.

Dekan Karakartal, UKÜ Eğitim Fakültesi’nde bütün ana bilim dallarında tam zamanlı profesör, doçent gibi yetkin öğretim üyelerinin olduğunu da belirtti. 2013-2014 Öğretim Yılı’nda kadrolarına yurt dışında ve Türkiye’de kariyer yapmış yeni öğretim üyeleri katarak başlayacaklarını da söyleyen Karakartal, mevcut tecrübeli öğretim üyeleri ve yeni öğretim üyelerini bir araya getirerek deneyimli ve dinamik akademisyenleri sentezlemiş bir kadroyla yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Açıklamalarında eğitim ve öğretimin gerekliliğini de vurgulayan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, ideal öğretmen ve araştırmacı adayları yetiştirmeye çalıştıkları için her şeyden önce genel kültürünü özümsemiş bireylerin yetişmesine önem verdiklerini söyledi. Bunun da yeterli olmadığını belirten Prof. Dr. Karakartal, Fakülte’de öğrencilere, nasıl davranması gerektiğini bilen bireyler olarak jest ve mimiklerine kadar şekil verdiklerini de ifade etti.

Eğitim Fakültesi’nde konferans ve çeşitli etkinliklere konuk olarak alanında uzman ve ün kazanmış isimlerin davet edildiğini anlatan Prof. Dr. Oğuz Karakartal, öğrencilerin bu kişilerle birebir temasta bulunmasının sağlandığını belirterek 2014 yılında Türkçe Sempozyumu’nu gerçekleştirmeyi planladıklarını da söyledi.

Karakartal, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin plan, uygulama ve çalışmalarını akademik ve sosyal alanlarda sergileyerek ve yayımlatarak onların teori ile pratiği birleştirmelerini ve birşey üretmenin verdiği hazzı yaşamalarını amaçladıklarını, böylelikle özgüvene sahip öğretmen adayları mezun ettiklerini ifade etti.