Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, uluslararası alanda geçerliliği olan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK)’nden akreditasyon aldı. İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak Türkiye ve KKTC’deki vakıf ve özel üniversiteler arasında MÜDEK akreditasyonu alan tek üniversite UKÜ oldu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmedali Egemen, 1997’de Üniversite’nin kuruluşu ile birlikte öğrenci almaya başlayan bölümde şu an toplam 350 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Bu yılki 47 mezunla birlikte bugüne kadar toplam 266 mezun verildiğini aktaran Egemen, MÜDEK akreditasyonu ile birlikte UKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunlarının artık uluslararası platformda da olacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Mehmedali Egemen, yüksek lisans ve doktora programlarının da bulunduğu bölümde derslerin tam donanımlı laboratuvarlarda yürütüldüğünü ve öğrencilerin uygulamalı eğitim alma şansına sahip olduklarını kaydetti.

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nden gelen bir ekip üç gün süren denetleme ziyaretinde İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün laboratuvarlarını, verilen dersleri, yapılan araştırmaları ve projeleri, mezunların başarılarını, mevcut öğrencilerin derslerde yürüttükleri projeleri detaylı olarak inceledi. Mehmedali Egemen, söz konusu incelemenin ardından denetleyen ekibin üniversitenin fiziki ve akademik altyapısından da etkilendiğini söyledi.

Kısaca MÜDEK

2002 yılında kurulan ve 2003 yılında mühendislik programlarını değerlendirmeye başlayan MÜDEK çeşitli mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapmakta, yürürlükteki mühendislik eğitim programlarını akredite ederek tanınırlık vermekte.

Öğrencilerin ulusal ve uluslararası kalite standartlarını karşıladığını belgeleyen MÜDEK akreditasyonu, mezunların yeterliliğinin de MÜDEK ile karşılıklı tanıma anlaşması imzalamış kuruluşların bulunduğu ülkelerde tanındığı anlamına geliyor.

MÜDEK’in uluslararası geçerliliği

2006 yılında Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE- European Network for Accreditation of Engineering Education) adlı kuruluşun üyesi olan MÜDEK, 2009 yılından itibaren de akredite edeceği mühendislik eğitim programlarına EUR-ACE Label vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirildi.

MÜDEK ayrıca 2011 yılında IEA (International Engineering Alliance) şemsiyesi altındaki Washington Accord’a tam üye (Full Signatory) olarak da kabul edildi.

HABER | FOTOĞRAF: ABDURRAHİM TOPAL