Fotoğraf: Önem Çerçel

Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Özdemir’in “İz Bırakanlar” adlı kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. Özdemir’in Kuzey Kıbrıs’ta sağlık alanına ışık tutmuş Dr. Fazıl Küçük, Eczacı Kamran Aziz, Başhemşire Türkan Aziz, Eczacı Enver Mehmet Emin ve Eczacı Fatma Raşit Azgın gibi isimlerin yaşamına ilişkin kaleme aldığı kitabın tanıtımına Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ile çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan gecede yaptığı konuşmada “Böyle değerli eserlerin çıkarılması uzun bir uğraş istiyor. Osman hocamızın çıkardığı bu kitap Kuzey Kıbrıs’ın mücadele yıllarına ışık tutuyor ve bu açıdan önemli.” diye konuştu.

Fotoğraf: Ezgi Meşeli

Kitabın yazarı Prof. Dr. Osman Özdemir, Maestro Yayınevi tarafından basılan “İz Bırakanlar” kitabıyla ilgili UKÜ Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. İlkokul yıllarında Kıbrıs’a ilgi duyduğunu ve bu ilginin 1960’lı yılların sonunda üniversitede de devam ettiğini anlatan Özdemir, Kıbrıslı Türkler’in yaşam mücadelesi yıllarına ışık tutmak, Kuzey Kıbrıs’ı ve insanını tanıtmak amacıyla böyle bir çalışmaya imza attığını söyledi.

Özellikle Dr. Fazıl Küçük’ten bahseden Özdemir, kitabın başlangıç noktasını Kıbrıslı Türk liderin oluşturduğunu belirtti. Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük ile yaptığı söyleşilerin kitabına önemli katkı sağladığını kaydeden Osman Özdemir, Dr. Fazıl Küçük Müzesi’ndeki eserlerin korunması, restore edilmesi ve müzenin daha ileri düzeye taşınması için çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Özdemir, yaklaşık iki yıldır ders verdiği UKÜ’de Kıbrıslı gençleri yakından tanıma fırsatı bulduğunu, Ada’nın değişik yerleşim yerlerinde daha önceden tanıdığı eski öğrencileri ve yeni edindiği dostları sayesinde ülke ile ilgili bilgi dağarcığını genişlettiğini ifade etti.

Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Özdemir, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’e de kendisine verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti.

HABER: CANSU ÜN – EZGİ MEŞELİ