Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri çizgi izleyen, labirent çözen, ışığa duyarlı ve sumo güreşi yapan robotlar tasarladı. İki ekipten oluşan öğrenciler, ders projesi ve robot yarışması için tasarladıkları robotlarını Üniversite’nin Çevik Uraz Konferans Salonu’nda düzenlenen “UKÜRO 2013” etkinliğinde tanıttı.

Kısa adı UKÜRO olan “UKÜ Robot 2013” etkinlikleri kapsamında düzenlenen tanıtım etkinliğine Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Kuşaf, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burçin Özmen ile Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Robotları tasarlayan iki farklı ekibe başkanlık eden Mühendislik Fakültesi öğrencileri Burak Özyurtçu ve Hasan Akkelle ekip olarak tasarladıkları robotlar ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

Burak Özyurtçu “Çizgi İzleyen Robot ve Ders Projesi Olarak Serbest Kategoride Işığa Duyarlı Robot” projelerini, Hasan Akkelle de “Sumo Robot ve Labirent Çözen Robot” projelerini özel olarak hazırladıkları platformda sergiledi. Mühendislik Fakültesi öğrencileri sunumlarında robotların yapılma amacı, yapılışı, yapılma süreleri ve yapımında kullanılan malzemeler hakkında bilgi verdi.

“Çizgi İzleyen Robot” hakkında bilgi veren Burak Özyurtçu, robotun sensörleri ile çizgiyi farklı zeminlerde takip ettiğini ve önüne engel çıktığında durduğunu belirtti.  Hasan Akkelle ise “Sumo Robot ve Labirent Çözen Robot” ile iligli şunları söyledi: “Labirent Çözen Robot labirentler arasında doğru yolu bulup çıkışa ulaşıyor. Sumo Robotunda ise sumo güreşçilerinde olduğu gibi iki robot birbirini iterek biri diğerini platformun dışına çıkarmaya çalışıyor.” dedi.

Tasarlanan projelere danışmanlık yapan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Köse Ulukök de söz konusu projenin ilk fikrini Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Tulun’un kendilerine önerdiğini söyledi. Ulukök, “Çalışmalara başladığımız günden beri dekanımızın desteği ile bu güne kadar geldik. Bu yıl ‘İTÜROB (İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Yarışması) 2013’e üç robotumuz ile katıldık. Önümüzdeki yıl Kuzey Kıbrıs’ta üniversiteler arası bir robot yarışması düzenlemeyi planlıyoruz.” dedi.

HABER: METE YASİN USTA – NİLGÜN ÇOLAK | FOTOĞRAFLAR: ÖZGE ÖZTÜRK