Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası (KTİMO) Başkanı Özgün Akcan inşaat mühendisliği ve KTİMO’nun uygulamalarını anlattı.

İnşaat Mühendisliği Bölümü ile İnşaat Mühendisliği Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği ve Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun, çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenciler katıldı.

Konferanstaki konuşmasına inşaatın tarihçesine değinerek başlayan KTİMO Başkanı Özgün Akcan, insanların barınmak için öncelikle çadır yaptıklarını daha sonra doğada buldukları taş, ahşap ve bitki gibi malzemeleri kullanarak daha kapsamlı barınaklar inşa ettiklerini, bunun sonrasında da dere yatakları ve akarsuların üzerinden geçmek için basit köprüler yaptıklarını anlattı.

Akcan, konuşmasının devamında “çok iyi mühendislik gerektiren” tarihi yapılara da değinerek Mimar Sinan’ın 1551-1558 yılında yaptığı Süleymaniye Camii’ni buna örnek gösterdi ve çok sayıda deprem atlatmasına rağmen camide en ufak bir çatlak dahi olmadığını söyledi.

“İnşaat mühendisliği çok geniş bir alana sahiptir” diyen Özgün Akcan inşaat mühendislerinin çalışma alanlarının özel sektör, kamu sektörü ve kendi firmaları olduğunu belirtti. Söz konusu mühendislik alanının önemine de değinen Akcan, 1995’te Lefke’de meydana gelen 5.7 şiddetindeki depremde yeni inşaa edilen iki katlı bir binanın yıkıldığını aktardı ve “Bu deprem olmasaydı 10 gün sonrasında insanlar bu binaya yerleşmiş olacaklardı. Bunun garip yanı ise eski binaların bu depremden etkilenmemesiydi.” diye konuştu. Marmara’da meydana gelen depremden de söz eden Özgün Akcan, “İnşaat sağlam yapıldığında zemini çok önemli. Marmara’da meydana gelen depremde binalar sapasağlam fakat zemindeki sıvılaşma dolayısıyla çarpık şekilde yıkılma gözlenmişti.” dedi.

Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan konuşmasının sonunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu temel mühendislik kavramlarını öğrenmelerini, bilimsel ve teknik gelişmeleri takip etmelerini önerdi. Akcan, “Teknik çizim öğrenin. Stajları mutlaka iyi şekilde tamamlayın. Mesleki etik sahibi olun, mühendislik yemininize uyun. Sorgulayıcı ve yaratıcı olun. Yeniliklere açık olun ve uyum sağlayın. Rapor hazırlamayı ve bilgisayar programlarını öğrenin.” dedi.

Konferansın sonunda Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun, katılımından dolayı KTİMO Başkanı Özgün Akcan’a teşekkür belgesi takdim etti.

HABER: ESRA ORHAN | FOTOĞRAFLAR: EREN ŞİŞİK