Eczacılık Fakültesi, 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Bu yıl ikinci kez düzenlenen “Eczacılık Günü” etkinliklerinde çeşitli konularda konferanslar, öğrenci proje sunumları ve mini konser gibi aktiviteler yer aldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Eczacılık Günü” etkinliklerine Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. K. Turay Yardımcı, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şermin Tetik, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Sarıyar, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun ve çok sayıda öğretim elemanı ile öğrenciler katıldı. Etkinlikte ayrıca Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Müdürü Ayden Kutalp da bir konuşma yaptı.

Sunuculuğunu Eczacılık Bölümü öğrencileri Ovigue Victoria Kumane ve Hakan Can Eriş’in yaptığı etkinlik İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açış konuşmasını yapan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. K. Turay Yardımcı, Eczacılık Günü kutlamalarının Türkiye’de ilk formal eczacılık eğitiminin verildiği 14 Mayıs 1839 tarihinin baz alınarak yapıldığını belirtti. Bunlara ek olarak Eczacılık Günü’nün 1949 yılından beri sadece Türkiye’de kutlandığını da hatırlatan Yardımcı, daha sonra gerekli başvuruların yapılması ile üç senedir dünyada da kutlandığını söyledi. Türkiye’de eczacılık eğitiminin başta Fransızca verildiğini söyleyen Prof. Dr. K. Turay Yardımcı, bu eğitimin seneler içindeki değişiminden söz etti. Yardımcı, “Bugün Türkiye’de eğitim veren 23 eczacılık fakültesi var. Ada’da ise üç üniversitenin eczacılık fakültesi bulunuyor. Hayatta insan sağlığının en önemli faktör olduğunu düşünürsek bunlar iyi rakamlar. Eczacılara ihtiyacımız var.” dedi.

Eczacılık Fakültesi öğrencileri adına konuşan Doğan Başak ise İngilizce olarak gerçekleştirdiği konuşmasında eczacılık bölümüne ve eczacılık gününe dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Müdürü Ayden Kutalp da konuşmasında bakanlık olarak yapılan işlerden ve eczacılara düşen görevlerden söz etti ve eczacılık tarihinin, insanoğlu tarihi kadar eski olduğunu belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin kendi fotoğraflarından oluşan bir sunum yapıldı. Bu sunumun ardından Fakülte öğrencisi Akintola Victor Akinbute’un gitar eşliğinde seslendirdiği şarkılar dinlendi. Akinbute’a gitarda Kemal Yazıcı eşlik etti. Mini konserin ardından öğrenciler yıl içerisinde hazırladıkları projeleri sundu.

Şerife Narçın, Asrem Karagözlü, Gizem Karagözlü ve Açelya Coşar’ın “Cold Chain and Rational Use of Drugs” isimli projeleri İngilizce olarak sunuldu. Söz konusu projenin eczane bazlı bir proje olup eczanelerin hasta ilişkileri, reçete kontrolleri, ilaç etkileşimleri ya da soğuk zincir kullanımı gibi konulara bakış açılarını bir şekilde test etmeye, anlamaya çalıştıkları bir proje olduğu kaydedildi.

Bu proje sunumunun ardından aynı zamanda bir yaşam yönlendirici olan eczacı Buket Aksu’nun “Lead Your Life with Your Vision” konulu İngilizce konferansı gerçekleştirildi. Buket Aksu konferanstaki konuşmasında, “Yaptığınız işi seçmek yerine kendinize bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşmak için bir amacınız olsun, kararınız olsun, çalışma disiplininiz olsun.” diyerek tavsiyelerde bulundu.

Son olarak Prof. Dr. Semra Şardaş tarafından “Pharmacogenomic in Oncology Drugs” konulu bir konferans verildi. Konferansta hastaların birey olarak ilaca verdiği cevabın kontrol edilmesi konusu üzerinde duruldu.

HABER: EZGİ MEŞELİ