Türkiye’nin önde gelen rock gruplarından Gripin, Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirdikleri konserlerin ilk ayağı olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde müthiş bir konser verdi. Son çıkardıkları “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar” albümüyle birlikte kısa sürede Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine ulaşan Gripin konser öncesinde UKÜ Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Keyifli ve neşeli bir ortamda geçen röportajda Gripin grubu üyeleri Birol Namoğlu, Murat Başdoğan, İlker Baliç ve Arda İnceoğlu konserlerden yaptıkları ‘cover’ parçalara, Galatasaray’dan Kuzey Kıbrıs’a kadar merak edilen birçok soruyu yanıtladı.

Röportaj sırasında özellikle grubun bas gitaristi Arda İnceoğlu’na çokça takılan grup üyelerinin samimi diyalogları da dikkat çekti. Birbirileriyle çok iyi anlaştıklarını kaydeden Gripin üyeleri, konserlerin çok yoğun bir tempoda geçtiğini ve bundan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Grup ayrıca albümleri arasında yalnızca bir tanesini ön plana çıkarmadıklarını, tüm albümlerini sevdiklerini, ancak “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar” isimli son albümün isteklerini yansıttığını aktardı.

RÖPORTAJ: EREN ŞİŞİK | FOTOĞRAF: METE YASİN USTA

Grubun adını neden “Gripin” koyma gereği duydunuz? Özel bir anlamı var mı?

Birol Namoğlu: Grubu bundan tam 14 yıl önce kurduk. Tabii bu günlere geleceğimizi hedeflemiyorduk. O yüzden rastgele, tesadüf eseri bu ismi koymayı tercih ettik. Daha sonra da değiştirmek istemedik.

Bir sanatçı orkestradaki biriyle anlaşamadı mı rahatlıkla yollarını ayırabiliyor, fakat grupta işler bu kadar kolay değil. Bu uyumu siz nasıl koruyorsunuz?

İlker Baliç: 11 yıldır bir aradayız. Grup üyeliğinden ziyade hepimiz çok iyi arkadaşız. Birbirimizin huyunu, suyunu çok iyi biliyoruz. Açıkçası çok da sıkıntı yaşamıyoruz, yani.

Birçok yerde konserler verdiniz. Konserler nasıl geçiyor, gidişattan memnun musunuz?

Arda İnceoğlu: Şu anda her şey mükemmel gidiyor. Kasım ayında çıkardığımız son albümümüz “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar”dan beri yoğun bir şekilde dolanıyoruz. Özellikle bu albümden sonra Amerika, Avustralya, Avrupa ve Nisan ayından beridir de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler veriyoruz. Üniversitelerde, şenliklerde çokça konserler veriyoruz. Herşey çok güzel, albümle ilgili yorumlar da güzel.

Hemen hemen tüm albümlerinizde “cover” parçalara yer veriyorsunuz ve konserlerde de bu parçaları sık sık seslendiriyorsunuz. Bunun özel bir sebebi var mı?

Murat Başdoğan: Aslına bakarsak bunun özel bir sebebi yok. Bu güne kadar yaptığımız ‘cover’larımızın hepsi bir olay sonucu ortaya çıktı. Bir şeyler böyle parçalar yapmamıza sebep oldu. Son albümümüzde de ilk defa kendi isteğimizle ‘cover’ bir parça yaptık. Tabii Arda arkadaşımızın isteğiyle oldu bu. Kendisi “Gül güzeli” şarkısını ‘cover’ yapmamızı istedi. Arda yalvardı resmen bu şarkıyı yapmamız için, kapımızda yattı (gülüyorlar)… Biz de arkadaşımızı kırmadık “tamam yapalım” dedik ve çok güzel bir şey ortaya çıktı. Konserlerde de çok beğeni topluyoruz. Herkesin bildiği şarkıları çalmak konsere de ayrı bir enerji katıyor.

Bugüne kadar yaptığınız albümler içerisinde içinize en çok sinen, “işte bu tam bize göre, tam bir Gripin albümü oldu” dediğiniz albümünüz var mı ?

Birol Namoğlu: Aslında yaptığımız her albüm o albümün zamanına göre Gripin’i yansıtıyor. Tabii Kasım ayında çıkardığımız “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar” da yakın tarihte olduğu için, Gripin’in yapmak istediği albüm oydu diyebiliriz. Hepsi dönem dönem Gripin’i yansıtıyor. Hepsini de çok seviyoruz açıkçası, hani bir tanesini öne çıkarayım desem bunu yapamam, bütün albümlerimizi çok seviyoruz.

Geçen yıl çıkardığınız “Sensiz Olmaz Galatasaray” özel albümü çok beğeni topladı ve arkasına şampiyonluk geldi. Bu albümü yaparken Galatasaray Spor Kulübü’nden size bir teklif mi geldi, yoksa siz böyle bir albüm yapma ihtiyacı mı hissettiniz?

Birol Namoğlu: Bize teklif Ultraslan taraftar grubundan geldi ve o dönemki Galatasaray Genel Koordinatörü Oğuz Abi de buna ön ayak oldu. Bir süre sonra yeni Galatasaray yönetiminin şarkıya sahip çıkması, Adnan Öztürk ve İrem Özbey’in de destekleriyle marşımız yayınlandı. Bir yıla yakın bir zaman oldu çıkaralı ama marşımız hala dinleniyor ve bu da açıkçası bizim çok hoşumuza gidiyor.

Diğer takım taraftarlarından olumsuz tepki aldınız mı?

Birol Namoğlu: Bu konuda hiç tepki almadık çünkü onlara karşı negatif bir duygu veya bir laf atma durumu yok marşımızda. Fakat diğer kulüplerden teklif gelse onlara aynı şekilde bir marş bestelemeyiz çünkü Arda dışında hepimiz Galatasaraylıyız. Bizler tribündeki kötü tezahüratların durması adına sanatçı dostlarımızın böyle işler yapmasını arzuluyoruz ve bizim de bu marşı yapmamızın amacı tribündeki kötü tezahüratı engellemek.

Kuzey Kıbrıs hakkındaki düşünceleriniz neler?

Murat Başdoğan: Biz Kuzey Kıbrıs’ı gerçekten çok seviyoruz, çok eğleniyoruz burada. Her geldiğimizde konserler de çok güzel geçiyor. Özellikle her geldiğimizde belirlediğimiz bazı noktalar var ve oralara gitmeye çalışıyoruz. Restorant olsun, bir Girne Limanı olsun mutlaka oralarda vakit geçiriyoruz. İnsanlarını, havasını, mekanlarını her şeyini çok seviyoruz Kuzey Kıbrıs’ın. Gelmekten de büyük keyif alıyoruz.

Peki Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde ilk kez konser veriyorsunuz. Neler bekliyorsunuz bu konserden, daha doğrusu dışarıdaki kalabalığı bu gece neler bekliyor?

Birol Namoğlu: Dışarıdaki kalabalıktan gelen ses çok güzel. Konser sırasında neler olacağını tahmin edebiliyorum. Çok iyi bir enerji alacağımızı, çok eğleneceğimizi tahmin ediyorum. Tabii biz buraya bugün yağmuru da getirdik. Burada bulunmak mutluluk verici. Üniversite gençleriyle aynı ortamda bulunmak çok güzel. Elimizden gelen her şeyi yapıp UKÜ’lü öğrencileri coşturacağız.

Fotoğraf: Mete Yasin Usta