Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümü tarafından “Türkçe’nin Söz Varlığı” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali konuşmacı olarak katıldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Türkçe’nin Söz Varlığı” konulu konferansın açış konuşmalarını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Yeşil yaptı.

Konferansta Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, 1934 yılında nüfusu 16 milyon olan Türklerin, “Soyadı Kanunu” ile, topyekün soyadı aldığını ve bu soyadlarının nelere bağlı olarak verildiğini anlattı. Naskali, “Soyadı Kanunu”ndan önce insanların birbirini lakâplarıyla tanıdığını ve bu kanunun çıkma sürecinde çeşitli tepkiler oluştuğunu ifade etti. Cumhuriyet’in,  mensuplarını bir vatandaş ve birey kimliğiyle tanımak istediği için böyle bir kanunun çıkarıldığından  söz eden Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, bu süreçte, başta Halide Edib Adıvar ve eşi Dr. Adnan Bey olmak üzere, Nihal Atsız, Aziz Nesin gibi önemli aydınların bu kanuna tepki niteliğindeki soyadlarını seçtiklerini belirtti.

Emine Gürsoy Naskali yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği 600 soyadı alma hikayesinden bir kısmını dinleyiciler ile paylaştı. Soyadı seçimi sırasında yaşanan trajikomik olaylardan da bahseden Prof. Dr. Naskali, hikayeleri eğlenceli bir üslup ile dinleyenlere aktardı.

Konferansın sonunda UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali’ye teşekkür belgesi takdim etti.

HABER: CANSU ÜN