Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı, Girne Acapulco Otel’de gerçekleştirilen açılış töreni ile bugün başladı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 21. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nın açılışına çok sayıda araştırmacı, akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kurultay’ın açış konuşmalarını UKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun, SİU 2013 Kurultayı Eş Başkanı ve UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toycan ve Kurultay’ın ana sponsoru Kuzey Kıbrıs Turkcell’in Genel Müdürü Aybars Karaatmaca yaptı.

Dekan Prof. Dr. A. Tülay Tulun konuşmasında Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SİU) Kurultay serisinin Türkiye’de 20 yıldır farklı üniversiteler tarafından düzenlendiğine dikkat çekerek Kurultay’ın içeriği ile ilgili bilgi verdi. Tulun, “Kurultayımız daha öncekilerde olduğu gibi sinyal işleme ve haberleşme alanlarında yapılan en son bilimsel, teknolojik araştırma ve geliştirme çalışmalarının sunulması ve takip edilmesi için olanak yaratacaktır.” dedi. Prof. Dr. Tulun Kurultay çerçevesinde gerçekleştirilecek oturumlarda sinyal, görüntü, ses işleme ile bunların iletişimi, bilgisayarda görüntü tanıma gibi alanlarda teorik ve uygulamaya yönelik araştırma konularında bildiriler sunulacağını ve özel oturumlar düzenleneceğini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da yaptığı konuşmada kurum olarak Ada’da birçok ilke imza attıklarına vurgu yaparak, “Teknoloji ve iletişimin olduğu her alanda hemen hemen varız. Teknoloji ve iletişimin yanında sosyal sorumluluk anlamında da birçok konuda toplumdan aldığımızı topluma vermek suretiyle ismimizi yazıyoruz.” şeklinde konuştu. Karaatmaca, KKTC’yi ve Türkiye’yi daha ileriye taşımak amacıyla böyle bir kurultayın içerisinde olmaktan ve sponsor olarak yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

21. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı Eş Başkanı ve UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toycan ise konuşmasında Kurultay’ın katılımcıları ile ilgili bilgi verdi. Toycan, Kurultay’da 440’ın üzerinde bildirinin sunulacağını, bunun yanında bu bildirileri değerlendirme aşamasında  destek veren 200’den fazla teknik program üyesi bulunduğunu aktardı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toycan, Kurultay’da ayrıca dünya çapında önemli çalışmaları olan davetli dört konuşmacı; Prof. Dr. Ahmet Kondoz, Prof. Dr. Yonina C. Eldar, Prof. Dr. Tülay Adalı ve Prof. Dr. Stuart Walker tarafından güncel araştırma konuları üzerine üç eğitim semineri düzenleneceğini ve bunun dışında 11 özel oturumun gerçekleştirileceğini kaydetti.

Yapılan açılış töreninin ardından 21. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nın ilk gününde Bilgisayarla Görü, İletişim Ağları, Örüntü ve Nesne Tanıma, Yapısal ve İşlevsel Nörogörüntüleme, İstatiksel Sinyal İşleme, Kanal Modelleme, Çevresel Zeka Teknolojileri ve Sosyal Sinyal İşleme, Biyomedikal Görüntü İşleme ve Sınıflandırma, Güvenlik ve Savunma İçin Sinyal İşleme, İletişim Kuramı ve Sinyal İşleme Donanımları konularında sunumlar yapıldı.

HABER | FOTOĞRAFLAR: ÖNEM ÇERÇEL