Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü 2009 yılı mezunlarından Alper Gencer, Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelerek “Kariyerini İyi Belirle” konulu söyleşiye katıldı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye yakın çalışma arkadaşı Makine Mühendisi Mahmut Çiftçi ile birlikte katılan Alper Gencer, öğrenimlerine devam eden Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin mezun olduktan sonraki çalışma hayatıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun başta olmak üzere birçok öğretim elemanı ve öğrencinin de katıldığı söyleşide UKÜ mezunu Alper Gencer ve Mahmut Çiftçi, çalışma hayatına başladıktan sonra bulundukları mevkiye gelene kadar geçirdikleri süreci anlattı.

Alper Gencer, 2005 yılında UKÜ’de Elektrik – Elektronik Mühendisliği eğitimi almaya başladığını ve lisans eğitimini üç buçuk yılda 3,50 ortalama ile bitirdiğini, şu an ise bir tıbbi ilaç firmasında üst düzey bir mevkide çalışmakta olduğunu kaydetti. Çalışma hayatına başladıktan sonra en büyük artısının bölümünü İngilizce dilinde tamamlamak olduğunu belirten Gencer, bununla ilgili olarak, “Eğitiminizi İngilizce alabileceğiniz, dilinizi daha iyi geliştirebileceğiniz bir yerde, Kuzey Kıbrıs’ta okuyorsunuz. Dolayısıyla iş hayatına diğerlerinden bir adım önde başlıyorsunuz.” dedi ve farklı dilleri de öğrenmenin önemine vurgu yaptı.

Alper Gencer ve Mahmut Çiftçi bulundukları mevkiye gelene kadar çok çabaladıklarını, çok fazla iş tecrübesi edindiklerini belirtti. Gencer konuşmasında ayrıca, “İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız öncelikle çalışanlarınızla ve üstlerinizle iyi ilişkiler kurmanız gerekiyor. Böylece zamanla çalışanlarınız sizi korumaya başlar ve üstleriniz de sizden memnun kalır.” dedi.

HABER | FOTOĞRAFLAR: EZGİ MEŞELİ