Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Güliz Özütürk, İspanya’da düzenlenen 4. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı (4th World Conference on Educational Sciences)’nda yüksek lisans öğrencilerinin İngilizce dilini öğrenme motivasyonunu konu alan çalışmasını sundu.

Özütürk, İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen konferansa “Sunderland Üniversitesi’nde yüksek lisans bölümünde okuyan yabancı öğrenciler İngilizce dilini öğrenmeye ne ölçüde içsel motivedirler? Ve öğrencilerin cinsiyet farkının içsel motivasyonuna etkisi var mıdır? (To What Extent Are Postgraduate International Students At Sunderland University Intrinsically Motivated In Learning English?” and “Is There A Difference Between Male And Female Students In Terms of Their Intrinsic Motivation?)” başlığını taşıyan çalışmasıyla katıldı.

Söz konusu çalışmayla ilgili bilgi veren Güliz Özütürk, Sunderland Üniversitesi’nde yüsek lisans yapan yabancı öğrencilerin İngilizce dilini öğrenmesindeki motivasyon ihtiyacını ortaya çıkarmak amacı ile bu çalışmayı hazırladığını belirtti. Çalışmada toplam 70 öğrencinin yer aldığını aktaran Özütürk, anketin Yang Shuang’ın hazırladığı içsel/dışsal motivasyon ve dizaynın da Lau Chi Ping tarafından hazırlandığı, anketteki soruların ise Robert Gardner’in  Sosyal Psikolojide Dil Öğreniminden yola çıkarak yapıldığı bilgisini verdi. Güliz Özütürk, çalışmanın ilk kısmının 15 soruluk anketten ve ikinci kısmının da 9 demokratik röportaj sorusundan oluştuğunu belirterek çıkan sonuca göre kadın öğrencilerin İngilizce dilini öğrenmede dışsal motive olduğu yani bu kadın öğrencilerin gelecek kariyer planları, IELTS veya TOEFL’dan yüksek notlar almak, üniversitede bir yer edinmek, dünyayı gezmek, ya da yüksek gelirli bir iş sahibi olabilmek gibi bazı somut hedefler elde etmek amacıyla bir dili öğrenmek istediklerinin görüldüğünü aktardı.

UKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Güliz Özütürk, İspanya’da düzenlenen 4. Dünya Eğitim Bilimleri Konferansının Barselona Üniversitesi (Universitat de Sants) ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini belirterek “Ben bu konferanslara 2008 yılından beri salon başkanı ve dinleyici olarak katılıyorum. İlk kez bu sene yapmış olduğum çalışmamı sunma fırsatı buldum. Çok disiplinli, çok kapsamlı, yoğun, bilgilendirici ve yüksek tansiyonlu geçen bu konferansta yer aldığım için çok mutluyum çünkü ileriki çalışmalarıma ışık tuttuğunu düşünüyorum. Bundan sonraki konferansın İtalya’nın başkenti Roma’da yapılması düşünülüyor. Temennim oradaki konferansta da güzel bir çalışma ile Üniversitemizi temsil etme şansı bulmak.” dedi.