Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Kütüphane Müdürlüğü ile Kütüphane Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği 49. Kütüphane Haftası’nda, bu yıl da kültür ve sanat ağırlıklı birbirinden renkli aktivitelere sahne oldu.

1964 yılından bu yana, her yıl Mart ayının son haftasında gerçekleştirilen kütüphane haftası UKÜ’de de etkinliklerle kutlandı. Altı gün süren etkinliklerde Amerikalı yazar – akademisyen Heath W. Lowry  ile tiyatro ve dizi oyuncusu Erkan Petekkaya UKÜ’ye konuk oldu. Bunların yanı sıra Üniversite’de hafta boyunca kütüphane gezi ve tanıtımı, halk dansları gösterileri, şiir ve gitar dinletisi ile konser gibi aktiviteler de gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal kütüphane ve kitapların önemine vurgu yaptı, internet üzerinden ulaşılan bilgi ile kitap ve kütüphanelerden ulaşılan bilgi arasındaki farklara değindi. Karakartal, “Çağdaş dünyamızın en önemli keşiflerinden biri olan bilgisayar ve internet elbetteki büyük bir kolaylık ve nimettir; ancak internetteki bazı bilgilerin yanlış girildiği, bazen güvenilir olmayan kaynaklardan alındığı da unutulmamalıdır.” dedi.

Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay da konuşmasında UKÜ Kütüphanesi’nin gelişiminden söz ederek amaçlarının bilgili ve kültürlü, yaşama katkıda bulunan sevgi dolu gençler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Kütüphane Kulübü Başkanı Gizem Kaya da 2006 yılında kurulan ve Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek olma özelliği taşıyan kulübün her geçen gün kendini geliştirdiğine değindi. Kaya, Kütüphane Kulübü’nün projeler ve etkinliklerle 706 üniversite kulübünün yarıştığı “5. En Aktif Kulüp” yarışmasında düşünce ve genel kültür alanında birinci olduğunu da hatırlattı.

“En çok okuyan”lar seçildi

49. Kütüphane Haftası’nda geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da “en çok okuyan” öğretim elemanları ve öğrencileri seçildi. İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Asude Tunca UKÜ Kütüphanesi’nden en çok faydalanan öğretim elemanı olurken bu ünvana sahip öğrenci de Radyo-TV Programcılığı’ndan Nonkululeka Letsoenyo oldu.

Müzik eşliğinde şiir dinletisi

Hafta dolayısıyla Çevik Uraz Konferans Salonu’nda müzik eşliğinde şiir dinletisi de gerçekleştirildi. Şiir dinletisinde edebiyat ve müzikle de ilgilenen milletvekili Arif Albayrak, şair Ayşe Tural ve UKÜ öğrencisi Umut Göksal, Mustafa Tozakı’nın gitarı eşliğinde şiirler okudu.

Kampüste birçok konser ve gösteriler de gerçekleştirildi. Oneblood, Esosa, Blizz, Hell Yeah, Dan Baba müzik grupları rap ve R&B türünde şarkılar seslendirdirirken, UKÜ Müzik Kulübü’ne bağlı Escape ile Fişsiz grupları, Lefkoşa Türk Belediyesi Latin Orkestrası, Lefkoşa Türk Belediyesi Pop Orkestrası ve Grup Baria da birbirinden güzel parçalarla dinleyenleri keyiflendirdi. Devlet Halk Dansları Topluluğu Orta Grup ile Studio 21 Sanat Evi’nin halk oyunu ve dansları da öğrenciler tarafından büyük beğeni topladı.

Diğer yandan İstanbul Üniversitesi’nin Bilgi ve Belge Yönetimi biriminde görevli öğretim elemanları ile öğrenciler 49. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde UKÜ’ye konuk oldu ve kütüphaneyi gezerek bilgi aldı.