Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar, okul öncesi eğitimi yaş aralığı olarak bilinen 0-6 yaş grubunun bir ülkenin geleceği ve kimlik kazanması açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar, UKÜ Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada okul öncesi eğitimi ile ilgili önemli noktalara değinirken UKÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nün Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalar ile ülkedeki okul öncesi eğitimin ne durumda olduğundan ve UKÜ’nün okul öncesi eğitime verdiği önemden söz etti.

KKTC’de okullaşma oranı yüzde 100

Yıldızlar 0-6 yaş grubunun okul öncesi eğitimi olarak kabul edildiğini, bilimsel anlamda bakıldığında çocukların kişilik gelişimlerinin yüzde 70’inin olgunlaştığı dönemin 0-6 yaş arası olduğunu ve yüzde 30’unun da 7-18 yaş arasında olgunlaşabildiğini kaydetti. “Dolayısıyla okul öncesi yaş aralığı olan 0-6 yaş grubu bir ülkenin geleceği ve kimlik kazanması açısından son derece önemlidir.” diyen Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar bundan dolayı bu yaş grubuna eğitim verecek öğretmenlerin iyi yetiştirilmesinin gerektiğini ve eksiklik oluşması durumunda ülke için çok kötü sonuçları olacağını söyledi. Yıldızlar, “Biz bu gerçekleri göz önünde bulundurarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü olarak okul öncesi eğitimi üzerinde hassasiyetle duruyoruz.” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta 3-6 yaş arasındaki okullaşma oranının yüzde 100 olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar,  bunun ancak çağdaş ülkelerin yakalayabildiği önemli bir nokta olduğunu ifade ederek bu orana dünyada çok az ülkede rastlandığını, Türkiye’de ise bu oranın henüz daha yüzde 30’lara çıkarıldığını belirtti.

UKÜ’den “5 yaş grubu çocukların okul olgunluğu” ile ilgili önemli bir proje

Bölüm olarak Kuzey Kıbrıs’ta bulunan diğer devlet ve özel eğitim kurumları ile sıkı bir iletişim içerisinde olduklarına da değinen Yıldızlar, bilimsel çalışmaları özellikle Kuzey Kıbrıs ölçeğinde yoğunlaştırdıklarını aktararak şöyle devam etti: “UKÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü olarak Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile UKÜ işbirliğinde bir proje yürütüyoruz. Okul öncesi eğitimlerine devam etmekte olan 5 yaş grubu çocukların okul olgunluğu ile ilgili bir proje. Yani bu çocuklar ilkokula geçtiğinde gereken zihinsel, psikomotor ve duygusal becerileri ne ölçüde kazanabilirler, ne kadar hazırdırlar, bununla ilgili bir çalışma yürütüyoruz ve sonuçlandırmak üzereyiz. Lefkoşa, İskele, Gazimağusa ve Girne’deki birçok okula giderek orada 5 yaş grubu her bir çocukla yaklaşık 45 dakika süren bire bir görüşmelerle veri topladık. Yaklaşık olarak 460 civarı çocuğa ulaştık. Bu da şu demektir: Bu yaş grubunun Kuzey Kıbrıs’taki nüfusunun 3 bin civarı olduğunu varsayarsak araştırmamızın sonuçları Kuzey Kıbrıs’ın gerçekten 5 yaş grubu çocukların okul olgunluğu ile ilgili çok ciddi verileri önümüze koyacaktır. Bu çalışmamızın sonuçlarını da Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile paylaşacağız.”

Kuzey Kıbrıs’ta okul öncesi öğretmenliği dendiğinde akla ilk UKÜ’nün geldiğini belirten Yıldızlar, eğitime gösterdikleri hassasiyet ve öğretim elemanlarının kalitesinin bunun en önemli nedenlerinin başında geldiğini ifade etti. UKÜ Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nün saygınlığının sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil; Türkiye’de de görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar “Projelerimizin yanı sıra Üniversitemizde yaptığımız çalıştaylar, kurultaylar, paneller ve konferanslar sürekli öğrencilerimizin gelişmelerini tetiklemekte. Geçen yıl Üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz 19. Eğitim Bilimleri Kurultayı’na 700’e yakın akademisyen katıldı.” dedi.