Prof. Dr. Tahir Çelik

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Çelik, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası (KTİMO) tarafından düzenlenen “Proje Yönetimi” konulu seminere konuşmacı olarak katıldı.

Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde proje yönetiminin esasları konuşuldu. Seminerde ayrıca ABD Proje Yönetimi Enstitüsü (PMI)’nün düzenlediği Profosyonel  Proje Yöneticiliği sınavı için kısa bir eğitim programı da verildi.

Kuzey Kıbrıs’ta proje yönetiminin kriterlere uygun yapılmadığını belirten UKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Çelik, “Ülkemizde proje yönetimi gerektiği kadar uygulanmıyor. Bugün bir bina tasarımında inşaat mühendisi, mimar ve diğer birimler birbirlerinden bağımsız olarak çalıştığı için projelerde sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ülkemizde başlayan, geri kalan veya geciken projelerin en büyük sebebi proje yönetiminin düzgün bir şekilde yapılmamasıdır.” dedi.

Seminerde proje yöneticilerinin görevlerine, sorumluluklarına ve yetkilerine de değinen Çelik şunları kaydetti: “Proje yönetimi; entegrasyon, kapsam, zaman, maliyet, risk, tedarik, iletişim, insan kaynakları ve kalite olmak üzere 9 bölümden oluşmaktadır. Bir proje yönetiminde bu bölümlerden her birinin eksiksiz olarak uygulanması gerekir. Ülkemizde bu bölümlerin bazı kısımları kısmen uygulanmaktadır.”

HABER: METE YASİN USTA