Türkiye Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Gazi Mustafa Kemal ve şehitler saygıyla anıldı. Törende ayrıca konuşmacı olarak yer alan Türkiye Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan “I. Dünya Savaşı, Atatürk ve Anavatan Savunması” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı tören Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Çevik Uraz Konferans Salonu’ndaki etkinlikte açış konuşmasını UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı ve UKÜ Atatürkçü Düşünce Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal yaptı. “Biliyorsunuz, Çanakkale Savaşı bir saldırı değil, savunma savaşıdır” diyerek sözlerine başlayan Karakartal, ittifak devletlerinin planının Osmanlı topraklarını işgal etmek olduğunu ancak bu planın tutmadığını kaydetti. Konuşmasında Çanakkale’nin önemi  hakkında bir kitap yazan İtalyan yazar Joseph Di Piazza’nın “Bu savaş bir Haçlı seferidir. Doğu İslam dünyası ile Hristiyan Batı’nın savaşıdır” sözlerine de yer veren Oğuz Karakartal, “İşte biz Çanakkale’de bu zihniyete karşı bir savunma yaptık. Çanakkale Zaferi demek; Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük dehasını, zekasını gösterdiği zafer demektir.” diye konuştu.

Etkinliğin konuğu Türkiye Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan da konuşmasına ittifak devletlerine göre I. Dünya Savaşı’nın başlıca nedeninin Osmanlı topraklarını parçalamak olduğunu anlatarak başladı. “Bu zafer bizler için bir anavatan savunmasıdır.” diyen Korkut Erkan, sunumunda I. Dünya Savaşı’nda cephelerin durumunu gösteren fotoğraflara da yer verdi.

Savaş sırasında Mustafa Kemal’e çeşitli cephelerden gelen mektuplardan da bahseden Erkan “Kınalı Kuzular, Vatan Savunmasına Giderken, Almanların Osmanlı Harbiye Donanmasına Girişi, Odesa ve Kırım’ın Bombalanması” başlıklarını taşıyan fotoğrafları da sunumda izleyenlerle paylaştı.

Elde edilen Çanakkale Zaferi’nde Türk kadınının katkısına ve önemine de değinen Korkut Erkan, savaş sırasında kadınların her alanda görev aldıklarını belirterek, “Onlar sayesinde bulaşıcı hastalıklar başarıyla önlendi. Doktorlarımız sayesinde modern tıp biliminin temelleri Çanakkale’de atıldı. Kadınlarımız orduya desteklerini her yönde gösterdi.” dedi.

Konuşmasının sonunda UKÜ öğrencilerini gördükten sonra geleceğe olan güveninin bir kez daha arttığını ifade eden Korkut Erkan, kendisinin hazırladığı ve otuz ciltten oluşan “Atatürk’ün Bütün Eserleri” adını taşıyan kitapları UKÜ Kütüphanesi’ne armağan etti.

Türkiye Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan’a Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Yıldızlar ve UKÜ Kütüphane Müdürü Gülten Sala Lay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

HABER: GÖZDE GÜLGÖNÜL