İstiklal Marşı’nın kabulünün 92. yıl dönümü dolayısı ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde bir konferans düzenlendi. Eğitim Fakültesi tarafından Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “92. Yıldönümünde İstiklal Marşı” konulu etkinlikte, Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy saygıyla anıldı.

Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin izlediği konferansa konuşmacı olarak gazeteci – yazar Osman Güvenir katıldı. Konferansa Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve Mehmet Akif Ersoy için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal, 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafandan kabulü, İstiklal Marşı’nın öncesi ve sonrası, KKTC’nin İstiklal Marşı’nı kabulü ve KKTC Milli Marşı hakkında bilgiler verdi. Karakartal konuşmasını Mehmet Akif’in ölüm döşeğinde söylediği “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözleri ile tamamladı.

“92. Yıldönümünde İstiklal Marşı” konulu konferansın konuşmacısı gazeteci – yazar Osman Güvenir, Kuzey Kıbrıs’ta İstiklal Marşı’nın nasıl algılandığı ve Kıbrıs Türkü’nün verdiği ulusal mücadelenin kavramsal sürecini anlattı. Osman Güvenir adanın İngiliz hakimiyetine geçişi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllarda adanın durumu, Rumların kurduğu silahlı örgüt EOKA ile verilen mücadelelere değinirken Kıbrıs Türkü’nün çok fazla eziyet çektiğini, asimile edilmeye çalışıldığını ve buna dayanamayanların Kıbrıs’tan istemeyerek de olsa ne şekilde göç ettiklerini anlattı. İngilizlerin adadaki hakimiyetleri sırasında onların marşlarını söylediklerini de anlatan Güvenir, “İstiklal Marşı ile tanışmamız bizim için yeni bir umut, yeni bir kurtuluş kapısı oldu.” dedi. Milliyetçilik duygusunun ölçüsünün olmadığına da vurgu yapan Osman Güvenir, “Karşınızda sizi öldürmek için silaha sarılan insanların olduğunu bilmek ve çaresiz ölümü beklemek kötü. Türkiye Cumhuriyeti’nin arkamızda olduğunu göstermesi ile bu bekleyiş son buldu, artık direnmek için daha haklı sebeplerimiz var dedik. Bekleyişimiz 20 Temmuz günü Türk askerinin adaya çıkarma yapması ile sona erdi.” diye konuştu.

Gazeteci – yazar Osman Güvenir, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanından sonra Günaydın Kıbrıs Gazetesi’nin hazırladığı “Bayrak ve Barış” yarışmasında Necmi Aslan’ın çizimi ile birinci olduğunu, bestesi Yılmaz Taner’e sözleri ise kendisine ait olan marş yarışmasının galiplerinin de kendilerinin olduğunu açıkladı. Ödülü Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan aldıklarını da kaydeden Güvenir sözlerini sonlandırırken bir millet için bayrak ve marşın öneminin ne kadar büyük olduğuna vurgu yaptı.

Konferansın sonunda katılımından dolayı gazeteci – yazar Osman Güvenir’e Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

HABER: CANSU ÜN