Fotoğraf: Mete Yasin Usta

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Karakaş Doğan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından onaylanan, kadına yönelik ev içi şiddetle mücadeleyi içeren sözleşme hakkında bilgi verdi. Gazetecilik Kulübü medyada kadına yönelik şiddetin ele alındığı haberlerin sergilendiği bir etkinlik düzenledi. Toplum Gönüllüleri Kulübü de üniversitedeki çalışan kadınlara ve öğrencilere çiçek dağıtarak kadınlar gününü kutladı.

“Kadına yönelik şiddet insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türüdür”

Yrd. Doç. Dr. Fatma Karakaş Doğan – Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Karakaş Doğan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yaptığı açıklamada kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olduğuna dikkat çekti. “8 Mart Dünya Kadınlar Günü benim için bir mücadelenin günüdür,” diyen Doğan, kadının gördüğü şiddeti gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere göre sınıflandırmanın mümkün olduğunu ifade ederek insan haklarının tanınmadığı bir ülkede kadın haklarının da tanınmasından bahsedilemeyeceğini vurguladı. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın bu açıdan bakıldığında orta bir yerde durduğunu kaydeden UKÜ Öğretim Üyesi, özellikle Kuzey Kıbrıs’ın bir ada ülkesi, aynı zamanda küçük bir toplum olması ve eskiden beri Avrupa ülkeleriyle iletişim ve etkileşim  içinde olması nedeniyle, kadınların daha iyi seviyede olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Fatma Karakaş Doğan, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Sözleşmenin, kamusal ya da özel alanda kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali ve kadına yönelik ayrımcılık türü olarak tanımladığına dikkat çeken Doğan, sözleşmenin taraf devletlerin kadın-erkek eşitliği, kadına yönelik şiddet ve karşılıklı saygı konularını her düzeyde eğitim müfredatına eklemelerini şart koştuğunu aktardı.

Fatma Karakaş Doğan, “Ne kadın öne çıkarılsın ne erkek ama insan öne çıkarılsın o yüzden bu anlaşma hepimiz için çok önemli, bu anlaşmanın gerekleri yerine getirilmeli.” diyerek tüm kadınların kadınlar günününü kutladı. (Haber: Ezgi Meşeli)

Kadına yönelik şiddete eleştiri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Gazetecilik Kulübü de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddeti eleştirmek amacıyla bir sergi düzenledi ve şiddet canlı performansla sembolize edildi. Kıbrıs Türk ve Türkiye yazılı medyasında manşete çıkan kadına şiddet odaklı haberler sergilendi, ayrıca kadına şiddeti eleştirmek adına şiddet görmüş bir kadın imajı yaratıldı.

Fotoğraf: Mete Yasin Usta
Fotoğraf: Mete Yasin Usta |  Makyaj: Öğr. Gör. Vali Gjinali | Model: Sevil Aşkar

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi ve Gazetecilik Kulübü Danışmanı Nurten Avtürk, Fakülte salonunda gerçekleştirilen sergide manşete çıkan kadın şiddeti içeren gazetelerin sergilendiğini belirtti. Serginin yanı sıra bir öğrencinin yüzü profesyonel makyajla boyanarak şiddete maruz kadın imajı yaratıldı. Nurten Avtürk şunları söyledi: “Bu sergi ve kadına şiddeti sembolize eden canlı performans ile bir kez daha böylesi önemli bir konuyu gündeme getirmek istedik. Hafta başında düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı’nda Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler 2010’dan bu yana Kuzey Kıbrıs’ta polis kayıtlarına geçen şikayetlerin yüzde 26’sının kadınlara yönelik vakalar olduğunu vurgulamıştı. Yani sadece Türkiye’de değil bizim ülkemizde de durum bu kadar ciddi. Sergide manşete düşen haberlerin yanı sıra bir kadına makyajla ‘şiddet görmüş’ etkisi verdik. Bu konuda Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Vali Gjinali hocamıza da çok teşekkür ederiz. Son derece gerçekçi, ürkütücü bir görüntü çıktı ortaya. Performansın sonunda yüzü temizlemek zor değildi ama biz gerçek hayattaki izlerin ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını da vurgulamak istedik.”

Gazetecilik Bölümü öğrencisi ve Kulüp Başkanı Gözde Gülgönül de Gazetecilik Kulübü olarak bu etkinliği hazırlamaktaki amaçlarının dünyanın her yanında şiddete uğrayan kadınların mağduriyetine dikkat çekmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Kadınlara çiçekli kutlama

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulübü de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde UKÜ’de çalışan ve öğrenim gören tüm kadınları ziyaret ederek çiçek dağıttı ve kadınlar ile ilgili güzel sözlerin yer aldığı renkli kağıtlar hediye etti.

Kulüp üyeleri etkinliği yapmaktaki amaçlarının Üniversite bünyesinde çalışan tüm kadınları, üniversite öğrencilerini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mutlu etmek, yüzlerini güldürmek olduğunu belirtti.  (Haber: Ezgi Meşeli)

Fotoğraf: Ezgi Meşeli