Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Avukat Berra Besler UKÜ’de  “Savunmanın Adil Yargılamadaki Yeri” konulu konferans verdi.

Hukuk Fakültesi’nde “Savunmanın Adil Yargılamadaki Yeri” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Avukat Berra Besler, demokratik hukuk devleti ve nitelikli hukukçuların yetişmesi konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Öğrencilere mezun olduktan sonra iş hayatlarında karşılaşabilecekleri sorunlar, laik hukuk ve hukukun üstünlüğü gibi konularda bilgi veren TBB Başkan Yardımcısı Avukat Berra Besler, çağdaş olmaya kararlı toplumların laik hukukun ve hukukun üstünlüğünü yaşamlarına geçirmiş olması gerektiğini vurguladı. Besler, “Hukuk herkes için eşitliğin, huzurun, mutluluğun, barışın ve kardeşliğin değişmeyen kaynağıdır. Hukuk devletinin toplum yaşamımızdaki etkin uygulama alanının bu kadar geniş ve önemli olmasının doğal sonucu olarak ülkemizde hukuk bilincinin yerleştirilmesi, hukuk kurallarının anlaşılır ve yeterli ölçüde ilkokuldan başlayarak topluma verilmesi gereklidir. Bu kavramları ilkokuldan vermezsek yaşadığımız günde ‘acaba neden böyle oluyor’ sorusuyla karşılaşırız.” diye konuştu. Avukat Berra Besler, hukuk devleti olabilmesi için topluma hukuk bilincinin yerleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hukuk fakültelerinden mezun olan öğrencilerin mesleki açıdan yeterli donanıma sahip olmadığını, fakültelerde mesleğe yönelik çalışmaların daha yeni yeni başladığını söyleyen  Berra Besler tercih edilecek meslek dalına göre bir eğitimin henüz oluşmadığını, öğrencilerin  meslek dallarını seçtikten sonra bu alanlarda staj yaptığını, ancak stajın da yeterli olmadığını savundu. Besler, “Öğrenciler  mezun olacakları zaman 6 ay mahkemede, 6 ay da bir avukatın gözleminde ve denetiminde stajını yapıyor. Ama bir ağır ceza mahkemesi 15 ay, bir asliye hukuk 10 gün, icra müdürlüğü 15 gün sürüyor. Bu mahkemelerde siz duruşma isteseniz bile bir davanın kaç duruşmasına tanık olabilirsiniz? O duruşmayı izlerken o dosyadan ne kadar, ne alabilirsiniz? O dosyayı incelemeden o dosyayı bilenlerle fikir alışverişinde bulunmadan bir defa dinlemiş olduğunuz duruşma ‘ağır ceza mahkemesindeki stajı başarıyla tamamlamıştır’ denildiğinde bu doğru olur mu? Bu dönemler artık sınıf geçmek için alınan notlar dönemi değil, bizzat insanların kaderlerine hükmedecek çalışmalarınızın ürünlerini teşkil edecek dönemlerdir.” dedi.

Kanferansın sonunda  katılımından dolayı Avukat Berra Besler’e, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pervin Somer tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Hukuk fakültesi mezunlarının staj sonrasında sınava tabi tutulmalarının önemine de işaret eden Avukat Berra Besler, TBB olarak bu konuda bir yasa hazırladıklarını ancak bu yasanın yakın bir zamana kadar var olmasına rağmen yürürlüğe sokulmadığını ve bunun nitelikli avukatların yetişememesinin nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Dünya genelinde avukatlık stajı sonrası sınav uygulamayan ve kanununda da bulunmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Besler sözlerine şöyle devam etti: “Adil yargılanma hakkının doğru, güvenli uygulanmasını, korunmasını ve güçlendirilmesini sağlamak için bağımsız mahkemelerin, tarafsız yargıçların, cumhuriyetin savcılarının varlığına ihtiyaç olduğu gibi cesur, adil, aklı başında ve yürekli avukatlara da ihtiyaçları vardır. Yargının bağımsız gidebilmesi için hakim, savcı ve avukatların nitelikli hukukçular olmaları gerekir. Nitelikli hukukçuların en güçlü sermayesi bilgi donanımlarıdır. Bu en güçlü sermaye bizim en güçlü silahımızdır. Bizden alınamayan sermaye, bizden alınamayan bir silahtır.”

HABER | FOTOĞRAFLAR: ÖNEM ÇERÇEL