Kıbrıs Gazetesi Haber Müdürü Ali Baturay “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısı ile katıldığı UKÜ Kampüs Programında gazetecilik mesleği ve mesleğin içinde bulunduğu durum hakkında bilgiler verdi.

Bayrak Radyo Televizyonu ikinci kanalında yayınlanan UKÜ  Kampüs, “Haftanın Konuğu” programına katılan Ali Baturay, gazeteciliğin güzel ve fiyakalı bir meslek olduğunu söyleyerek toplumda bir şeyleri değiştirebilme isteğinin bu mesleği tercih etmede önemli bir etken olduğunu belirtti. Gazetecilik eğitimini almamış insanların da bu mesleği yapmak istediklerine değinen Baturay,  gazeteciliğin uzaktan bakınca cazibeli bir meslek olarak görüldüğünü fakat bir o kadar da meşakatli bir meslek olduğunun altını çizdi. Gazetecilik mesleğinin oturarak yapılabilecek bir meslek olmadığını da vurgulayan Ali Baturay, “Gazetecinin işe giriş saati vardır ama çıkış saati yoktur. Maaşınız düşüktür ve genellikle bu sektörde olanların evliliklerinde de birtakım sıkıntılar olur. Bunları düşündüğünüzde cazip bir meslek olarak gözükmüyor fakat içine girince mesleğinize aşık oluyorsunuz, bırakmak istemiyorsunuz.” şeklinde konuştu. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre en fazla ölüm oranının gazetecilik mesleğinde yaşandığını ifade eden Baturay, gazetecilik yapan bir kişinin stres ve telaş içerisinde olmasından ötürü ölüm yaşının da düştüğünü sözlerine ekledi.

Dünya genelinde ekonomik krizin ve teknolojinin gelişmesiyle gazetelerin sıkıntı içerisinde olduğuna da dikkat çeken Ali Baturay, gazeteciliğin temel amacı içerisinde bilgi edinmenin yanında gazeteyi sattırmak olduğunu belirterek bunun gerçekleşmesi için de bazen etik olmayan yolların kullanıldığını dile getirdi. Baturay, ekonomik krizden dolayı gazetelerin tirajlarında düşme olduğuna dikkat çekerek, “Eskiden 20 bin tirajla çıkan gazeteler bugün 10 bin veya 8 bin tirajla çıkıyor. Dünya ve Kuzey Kıbrıs’ta da aynı oranda düşme devam ediyor. İngiltere’nin köklü gazeteleri bile tirajları düşmesin diye daha magazinsel olaylara yöneliyor. Kişiler bütün gün internet ortamında gördüğü haberi ertesi gün gazetede okumak istemiyor ve bu yüzden bütün dünyada haberlerin neden giderek magazinleştiği tartışılıyor. Yine de biz söylüyoruz; eğitici bir yanımızın olması gerekiyor, o ölçüyü tutturmamız gerekiyor. Gazeteler aynı zamanda eğiticidirler. Bundan uzaklaşmamız lazım.” diye konuştu.

Gazetelerin giderek özgünlüğünü yitirdiğini de ifade eden Ali Baturay, Kuzey Kıbrıs’ta parti gazeteciliğinin yaygın olduğunu belirterek maddi gücü olmayan gazetelerin reklam aldıkları kurum aleyhinde haber yazamadıklarını kaydetti. Baturay, “Bana göre hiç bir basın tamamen özgür değildir. Her gazetede yazamayacağınız bir şey vardır. Sonsuz özgürlük hiçbir gazetede yoktur. Eğer gazetede devlet baskısı veya reklam verenin baskısı varsa herkesin bildiği, gördüğü birtakım gerçekleri yazamazsınız.” dedi.

HABER: ÖNEM ÇERÇEL