Hukuk Fakültesi tarafından “İdari Teşkilatta Güncel Gelişmeler” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak yer alan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Yıldırım öğrencilere hukuk sorunları, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve güncel gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Prof. Dr. Turan Yıldırım, Türkiye’deki idari teşkilat ile güncel konulara değinirken, cumhurbaşkanını milletin seçmesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı seçiminde ilk sorunun eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in zamanında ortaya çıktığını belirten Yıldırım, Demirel’in seçiminde istenilen üçte ikilik çoğunluğun sağlanmadığından sorunların yaşandığını ancak o dönemde Anayasa Mahkemesi’ne gidilmediğini ifade etti.

Halkın oyuyla başa gelmiş cumhurbaşkanının daha güçlü olabileceğine değinen Prof. Dr. Turan Yıldırım, seçimlerden sonra iki başlılığın ortaya çıkabileceğini vurguladı. Yıldırım, yetki dağılımı ve paylaşımının faydalı olabileceğini söylerken, idarenin sorunsuz yönetilebilmesi için uzlaşma gerektiğini, uzlaşma olmazsa sistemin tıkanıp sorunlar çıkaracağını belirtti. Cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi görüşünün daha doğru bir seçim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turan Yıldırım, “Vekiller biraraya gelmediklerinden dolayı cumhurbaşkanı seçilemiyor demek yanlış olur. Bundan önceki meclis başkanları bütün partilerin oyuyla seçilmişlerdi ve kimse sorun yaratmamıştı. Demek ki herkesin seveceği cumhurbaşkanı da bulunur. En azından o kişinin iyi ya da kötü yanları konuşulur. O zaman belirli bir kişi seçime sunulduğunda kimse kalkıp itiraz etmez ama siz kalkıp bizim partimizi ve bunu seçiyoruz dediğinizde, diğer oy vermeyenler sorun yaratacaktır, tarafsız  olamayacaklardır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Turan Yıldırım, bir vekilin cumhurbaşkanı seçilebilmesi için ilk oylamada halkın oyunun yüzde 50’sinden fazlasını alması gerektiğinin altını çizerek, “Yüzde 50 ile başa gelmiş bir cumhurbaşkanı daha güçlü olabilecek. Bu yüzden bir hukukçu olarak sorunu çözerken, sorunun ne olduğunu tespit edin ve sorunun çözümünü de ona göre yapın. O sorunu daha karmaşık hale getirecek öneriler sunmayın.” dedi.

Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansın sonunda Fakülte Dekanı Prof. Dr. Pervin Somer, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Yıldırım’a teşşekkür plaketi takdim etti.

HABER | FOTOĞRAFLAR: ÖNEM ÇERÇEL