Hukuk Fakültesi “İnsan Hakları ve Demokrasi” konulu bir konferans düzenledi. Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Poroy’un yönettiği konferansta konuşmacı olarak Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut yer aldı. Korkut, konuşmasında dünyadaki insan haklarını koruma metodları ve sıkıntılar, Avrupa’daki mekanizmalar, yenilikler ve insan hakları, ayrımcılık, kadın hakları, insan haklarının dünyadaki gelişimi ve dünyadaki yoksulluk konularına yer verdi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Hukuk Fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Konuşmasına dünyadaki gelişmelerden sözederek başlayan Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, Soğuk Savaş sırasında Filistin sorununun daha yoğun olduğunu, birçok çatışmada sivillerin zarar gördüğünü ve günümüzde de Suriye’de benzer sorunların sürdüğünü söyledi. Dünyada şu an belirli bir mekanizma bulunmadığını kaydeden Korkut, “Birleşmiş Milletler bu sorunların çözümünde etkisiz, prestijini kaybetti. Bunun sebebi de etkili bir çözüm bulamamalarıdır.” dedi. Bir bölgenin jeopolitik açıdan önemli olması durumunda büyük ülkelerin oraya müdahalede bulunduğunu aktaran Levent Korkut, bu olayların insan haklarının en büyük sıkıntısı olduğunu ve ilkelerin hiç bir şekilde korunmadığını savundu.

“Fransa’da polis şiddetine maruz kalanların % 98’i Afrika kökenli”

Yabancı düşmanlığının ve ayrımcılığın gün geçtikçe arttığını söyleyen Yrd. Doç . Dr. Levent Korkut, müslümanlara karşı olan grupların da varolduğunu ve devletler arası düşmanlığın çok geliştiğini, bunun da insan hakları ihlaline dönüştüğünü belirtti. Buna örnek olarak Fransa’da polis şiddetine maruz kalanların % 98’inin Afrika kökenli, azınlık ya da yabancı olduğunu kaydeden Korkut, “Yabancı düşmanlığı yapan siyasi eğilimler artık etkili oluyor, Avrupa problemleri çözmek için duvarları kaldırıyor ve bu onu daha da içine kapatıyor.” diye konuştu.

Dünyadaki yoksullukla ilgili önemli detaylar veren Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, dünyanın üçte birinin ayda 30 dolardan az kazandığını ve bunun da çaresizlikle birlikte intikam duygusunu  geliştirdiğini aktardı. Açlıktan ölümlerin arttığını, insanlık dramlarının ortaya çıktığını ve dünyanın bunlara tepkisiz kaldığını belirten Korkut sözlerine şöyle devam etti: “Bir ülkeyi dıştan yardımla zenginleştiremezsiniz ama insanlık dramlarını engelleyebilirsiniz. Bu yöndeki çabalar çok az. Yoksul ülkeler çok yalnız bırakıldı; fakat buna rağmen Türk Hava Yolları, Afrika seferlerini yoğunlaştırdı. Bunun sebebi Afrika’da ‘business class’ satışının daha fazla olması. Burada maddi açıdan eşitsiz bir dağılım var. Bir kesim aşırı yoksulken, diğer bir kesim zengin.”

“Dünyada, kadınların mülkiyet ve mal varlıklarının oranı sadece % 1”

Kadın Hakları konusunda ise kadınların erkeklere oranla daha dezavantajlı olduğunu ve en başa da şiddetin yerleştirilebileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, Türkiye’de günde ortalama 3 kadının değişik sebeplerden öldürüldüğünü söyledi. Korkut, “Batı Avrupa hariç dünyanın geri kalanında kadınların elde ettiği istihdamlar daha sınırlı. Dünyada, kadınların mülkiyet ve mal varlıklarının oranı sadece % 1” diyerek kadınların bu durumda olmasının insan haklarının dikkatini çektiğini ve bu sebeple ilgi alanlarına girdiğini açıkladı.

Konferansın sonunda, bir soru üzerine idam cezasına da değinen Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, dünyanın yarısından fazlasının idam cezasını uygulamadığını, idamlarla cinayetlerin engellenemeyeceğini, en çok idam cezasının Teksas’ta olduğunu fakat en fazla cinayetin de yine Teksas’ta yaşandığını söyledi.

HABER: EREN ŞİŞİK | FOTOĞRAFLAR: EREN ŞİŞİK, CANSU ÜN, EZGİ MEŞELİ