Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Sosyal Hizmet Dairesi’ne bağlı Girne’deki Lapta Huzurevi’ni ziyaret etti. Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Gülsün Işısal’ın da katılımı ile gerçekleşen ziyarette öğrenciler Huzurevi sakinlerinin yaşam alanlarıyla ilgili bilgi edinirken yaşlılarla sohbet etme ve hatıra fotoğrafı çektirme imkanı da buldu.

Öğretim Görevlisi Gülsün Işısal ziyaretin “Sosyal Hizmet Düzenlemeleri ve Alanları” dersi kapsamında gerçekleştirildiğini belirterek ziyaret ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Öğrencilerimiz ilk olarak huzurevini gezerek yaşlıların yaşam alanı hakkında bilgi edindi, daha sonra yatalak hastalardan başlayarak tüm yaşlıların yaşam hikayelerini dinlediler ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldılar.” Yapılan gezide öğrencilerin, yaşlıların en büyük sıkıntılarının yalnızlık olduğunu gözlemlediklerini de aktaran Işısal, “Halkımızdan ve yaşlıların ailelerinden bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz.” dedi.

Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri de Lapta Huzurevi sakinleri ile sohbet etmekten çok hoşnut kaldıklarını, yaşlıların ihtiyaçları hakkında bilgi aldıklarını ve bu konuda yardımcı olmak için yeniden bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

Lapta Huzurevi yetkililerinden alınan bilgiye göre huzurevi kapsamında aralarında az sayıda engellinin de yer aldığı 35 yaşlı bulunmakta. Huzurevinde ayrıca 2 hemşire, 8 hastabakıcı, bir doktor, bir fizyoterapist ve bir psikoloğun da hizmet verdiği belirtildi.

HABER: METE YASİN USTA