Gazetecilik Kulübü ile Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulübü Kıbrıs Medya Grubu’na teknik gezi düzenledi. Gezide öğrenciler Kıbrıs Gazetesi, Kıbrıs TV ve Kıbrıs FM’in çalışma alanlarını yakından görme imkanı buldu.

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Asude Tunca ile Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Nurten Avtürk’ün da kulüp danışmanları olarak katıldığı geziye Kıbrıs Gazetesi Haber Müdür Yardımcısı Serhat İncirli rehberlik etti. Serhat İncirli, öğrencilere ilk olarak kurumun idari yapısı ile ilgili bilgir verdi. Öğrenciler sırasıyla televizyon stüdyolarını, muhabirlerin haberlerini hazırladıkları haber holünü ve son olarak Kıbrıs Medya Grubu çatısı altında yayımlanan gazetelerin basıldığı matbaayı gezdi.

Öğrencilerin gezi sırasındaki sorularını da yanıtlayan Serhat İncirli, başarılı bir gazeteci olabilmek için yer, zaman, mekan ayırt etmeden çok çalışılması gerektiğini vurguladı. İncirli, gazetecilik mesleğinin icrası hakkında bilgi vererek bir gazetenin okuyucuya ulaşmadan önceki aşamalarını yerinde göstererek ayrıntılı bir şekilde anlattı. Gezide ayrıca gazeteler için reklamın önemine de değinen Serhat İncirli, reklamın gazete için vazgeçilmez olduğunu, reklamsız bir gazetenin var olamayacağını belirtti. Kıbrıs Medya Grubu’nda gazete haberciliği başta olmak üzere radyo ve televizyon yayıncılığı ile reklamcılığın işleyişine yakından gözlem yapma şansı bulan öğrenciler geziden memnun ayrıldı.

Söz konusu gezi ile ilgili düşüncelerini UKÜ Haber Ajansı ile paylaşan Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Elif Asude Tunca “Halkla ilişkiler uzmanları ile reklam profesyonelleri için medya vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bölüm öğrencilerimizin, medyanın çalışma ilkelerini bugünden görüp öğrenmeleri mesleklerinin geleceği ve sağlıklı işlemesi açısından çok önemlidir. Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümü öğrencilerimizin Kuzey Kıbrıs’ın amiral medya grubu olan Kıbrıs Medya Grubu’nu gezerek haberin işlenişini yerinde görüp öğrenmeleri oldukça faydalı olmuştur.” dedi.

Gazetecilik Kulübü Danışmanı Öğr. Gör. Nurten Avtürk ise şunları kaydetti: “Kıbrıs Gazetesi, günümüz Kıbrıs Türk medyasında, özellikle en yüksek tiraja ve en geniş çalışan kadrosuna sahip olması bakımından önemli bir yere sahiptir. Gazete ayrıca Kıbrıs Türk okuyucusunun  haber alma konusundaki en öncelikli tercihlerindendir de. Böylesi bir kurumda, haberin mutfağından yayımına ve dağıtımına kadar olan süreci görmek öğrenciler için faydalı olmuştur.”

UKÜ’lü öğrencilerin gezi ile ilgili görüşleri ise şöyle: Ahmet Erceylan (Gazetecilik  Bölümü Öğrencisi): Geziden öğrendiğim en önemli şey gazeteciliğin görüldüğü kadar basit bir iş olmadığıdır. Gazetecilik öğrencisi olarak gelecekte bu mesleği yapmam için bana yol gösterici bir gezi oldu.

Oğuzhan Akdoğan (Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Kulubü Başkanı): Kıbrıs Medya Grubu’na yapılan gezi hem Gazetecilik hem de Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerini teknik bir sahada bir araya getirdi. Bu anlamda bizler gazete ve reklamın aynı çalışma alanı içinde birbirlerine olan katkılarını da öğrenmiş olduk.

Merve Çubukçu (Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Öğrencisi): Gerçekleştirilen organizasyon gerçekten güzel ve etkiliydi. Serhat İncirli, gazetecilikle ilgili bizim bilmediğimiz, dikkat etmemiz gereken hususlar hakkında önemli bilgiler verdi.

HABER | FOTOĞRAFLAR: METE YASİN USTA – GÖZDE GÜLGÖNÜL