İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası (KTİMO) ile ortak bir seminer düzenledi. KTİMO yönetim kurulu üyesi Aydın Öztemel’in konuşmacı olarak yer aldığı seminerde mühendislik, mühendisliğin temel prensipleri ve geçmişten bugüne inşaat mühendisliği uygulamaları gibi konular ele alındı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Akcan, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Pekrioğlu Belkıs, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bay, Yrd. Doç. Dr. Ertuğ Aydın , Öğr. Gör. Abdullah Ekinci ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Seminer, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Akcan’ın açılış konuşması ile başladı. Özgür Akcan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu tür etkinlikleri, girişimleri her zaman desteklediklerini belirtti. Geçen yıl öğrencileri  Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası’na üye yapmaya başladıklarını kaydeden Akcan, üye olan her öğrencinin KTİMO’nun düzenlediği faaliyetlere katılma, teknik destek ve kütüphane ile literatürlerinden faydalanma imkanına sahip olduklarını söyledi.

Fotoğraf: Özge Öztürk

Daha sonra söz alan KTİMO yönetim kurulu üyesi Aydın Öztemel, mühendisliğin çok geniş bir konu olduğunu ve kendi pencerelerinden mühendisliği ele alacağını belirtti. Mühendisliğin tarihinin 5 bin yıl öncesine dayandığını kaydeden Öztemel, “Üniversitede öğrenim gören herkes mühendislik hakkındaki teorik bilgileri ve mühendisliğin tarihini iyi bilmelidir.” diye konuştu. Mühendisliğin kökeninin insanlığın varoluşuna dayandığını da belirten ve yaşamı kolaylaştıran yaratıcı bir düşünce olduğunu söyleyen Aydın Öztemel, “İnşaat Mühendisliği için ilk ve en eski mühendislik, mühendisliklerin anası diyebiliriz. Eski çağlarda savaş ekipmanlarını kullanan kişilere mühendis deniyordu. Latincede mühendislik doğuştan gelen yetenek ve akıl gücü anlamına gelir.” dedi.

Konuşmasının devamında geçmişte yapılan inşaat mühendisliği uygulamalarına da değinen Öztemel örnek olarak; Mısır Piramitleri, Parthenon Tapınağı, İskenderiye Feneri, Colosseum Amfitiyatrosu, Colonge Katedrali ve Süleymaniye Cami’yi gösterdi. Rönesans’ın inşaat mühendisliği açısından önemli gelişmelere sebep olduğunu belirten Öztemel çelik, betonarme ve öngerilmeli beton gibi yapı malzemelerinden ve bu malzemelerin inşaat mühendisliği açısından da önemine vurgu yaptı. Eiffel Kulesi, Panama Kanalı, Hoover Barajı, Akashi Kaikyo Köprüsü, Pekin Ulusal Stadyumu ve Burj Khalifa-Dubai Binasını modern yapılara örnek gösteren Öztemel, bu binaların yapısal özellikleri ve tasarımları hakkında da bilgi verdi.

İnşaat mühendisliği uygulamalarının bilimsel esaslara ve verilere dayandırılması gerektiğine de dikkat çeken Aydın Öztemel sözlerine şöyle devam etti: “İnşaat mühendisi hiç bir zaman matematik, fizik, kimya ve hatta biyolojiden bile bağımsız olmamalıdır. İnşaat mühendisi olan kişi maddi ve manevi haklarını korumak için anlaşmalar yapmaladır ve uygulama sahasını önceden görüp, çıkabilecek problemleri yerinde belirlemelidir. Genellikle inşaat mühendisliği için en doğru çözüm; basit, anlaşılır ve şık olandır.”

Son olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında esas alınması gereken kriterlerden de bahseden Aydın Öztemel, binaların dayanıklı, amacına uygun olması, çevrenin korunması için yeterli verime ve bunun yanı sıra görsel bir estetiğe sahip olması gerektiğine vurgu yaptı.

HABER | FOTOĞRAFLAR: EREN ŞİŞİK