Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden  Doç. Dr. Fatoş Silman’ın “Dünya Sinemasından Seçtiklerim: Filmler, Semboller ve Mesajlar” adlı kitabı yayımlandı. Silman kitabında 1925 yılından günümüze kadarki dönemde çekilen 69 filmi inceledi.

Doç. Dr. Fatoş Silman, filmlerde kullanılan sembolleri, mesajları, renkleri ve bunların izleyici tarafından nasıl algılandığını anlattığı kitabında klasikleşmiş Hollywood filmlerinin yanı sıra Yunan, İtalyan ve Avusturya sinemasına ait filmleri de ele aldığını belirtti. Kitapta yer alan her filmi izlediğini ve bu filmlerle ilgili notlar tuttuğunu kaydeden Silman, ayrıca izlediği her filmde kendinden bir şeyler bulduğunu da söyledi. Sinemaya ve sinemacılığa ilgisi olan herkesin bu kitaptan faydalanabileceğini de anlatan Doç. Dr. Fatoş Silman, ikinci bir kitapta Türk sinemasına ait filmleri de ele almak istediğini ifade etti.

Küçüklüğünden beri sinemaya karşı sonsuz bir ilgisinin olduğunu söyleyen UKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatoş Silman, yüksek lisans yaptığı dönemlerde sinema dersleri aldığını ve bu derslerde izledikleri filmleri eleştirdiklerini anlattı. Silman, bu dersler sonucu elde ettiği bilgi birikimi ve sinemaya duyduğu ilgi ile elde ettiği fikirleri harmanlayarak böyle bir kitabı oluşturduğunu söyledi.

Mühür Kitaplığı yayınevi tarafından yayımlanan ve Ekim ayında piyasaya çıkan 309 sayfalık kitabın arka yüzünde Doç. Dr. Fatoş Silman’ın şu sözleri yer almakta: “Ben düşlerimde göremediklerimi sinema filmlerinde gördüm ve ne gördüysem diğer insanlar ile gördüğüm derinlikleri paylaşmak istedim. Tıpkı bilgi gibi duygu paylaşımlarının da insanlık adına güzel olan her şeyi çoğaltacağına inanıyorum.”

HABER | FOTOĞRAF: EZGİ MEŞELİ