Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Kamil Yurtkan, yüz ifadelerinin bilgisayar sistemi tarafından tanınmasını konu alan çalışmasını Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Uluslararası Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Sempozyumu (International Symposium on Computer and Information Sciences)’nda sundu.

Kamil Yurtkan, Imperial College tarafından düzenlenen sempozyuma Doç. Dr. Hasan Demirel ile birlikte hazırladıkları “Kişiden Bağımsız 3 Boyutlu Öznitelik Konumları Kullanarak Yüz İfadeleri Tanıma Sistemi (Person Independent Facial Expression Recognition Using 3D Facial Feature Positions)” konulu bildiri ile katıldı.

Çalışmayla ilgili bilgi veren UKÜ Öğretim Görevlisi Kamil Yurtkan, insan – makine iletişimi için günümüzde oldukça önemli olan yüz ifadelerinin bilgisayar sistemi tarafından tanınmasının ele alındığını belirtti. Yurtkan, söz konusu çalışmada bilgisayarın otomatik olarak yüz ifadelerini yüksek oranda başarı yüzdesi ile tanıyabilmesi problemine özgün, bir öznitelik seçme yöntemi geliştirildiğini de kaydetti. Kamil Yurtkan çalışma sonucunda, insan yüz ifadelerinin 3 boyutlu öznitelik noktalarının konumlarının kullanılmasıyla ve yüz ifadelerindeki değişimlerin analiz edilmesiyle başarılı bir şekilde tanınabildiğini söyledi.

Bu yıl 27.si düzenlenen Uluslararası Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Sempozyumu ile ilgili de konuşan Kamil Yurtkan, sempozyumun bilgisayar bilimi ile ilgilenen araştırmacıların buluşma noktası olmaya devam ettiğini belirtti. Imperial College’in bu alanda başarılı organizasyonlar düzenlediğini kaydeden Yurtkan, sempozyumda sunulan bildirilerin de “LNEE Lecture Notes on Electrical Engineering” dergisinin özel sayısında yayımlandığını aktardı. Seçilen makalelerin ayrıca taranan dergilerde yayımlanmak üzere değerlendirileceği bilgisini de veren Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Kamil Yurtkan, “Bu bağlamda üniversitemizi ve ülkemizi 27 yıldır süregelen uluslararası bir akademik toplantıda başarılı bir şekilde temsil etmiş bulunuyoruz.” dedi.