Mühendislik Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri ile Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinde “Database Management System Programing” dersi kapsamında başarı gösteren öğrencilere Oracle Yazılım Şirketi onaylı sertifikaları verdi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene sertifika almaya hak kazanan öğrencilerin yanı sıra bölüm hocaları ve diğer öğrenciler de katıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Tülay Tulun, dünyanın önemli yazılım şirketleri arasında yer alan “Oracle” ile geçen yıl işbirliği yapıldığını ve bu işbirliği kapsamında öğrencilerin 2011 – 2012 Akademik Yılı Bahar döneminde aldıkları “Database Management System Programing” dersi sonunda başarılı olanlara sertifika verdiklerini kaydetti. Tulun, söz konusu sertifikanın önemine dikkat çekerek “Sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimiz için sertifikalar ileride iş yaşamına atıldıklarında oldukça büyük önem taşıyacaktır.” dedi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erbuğ Çelebi de söz konusu anlaşmanın ve dersin içeriğine değinerek şunları söyledi: “Geçen dönem almış oldukları ders kapsamında başarı gösteren öğrencilerimize sertifikaları verildi. Oracle Yazılım Şirketi ile akademi işbirliği kapsamında verilen ders hem ‘Oracle’ hakkında ek bilgileri hem de ‘Database Management System Programing’ dersini kapsıyordu. 43 öğrencimiz de bu derste gösterdikleri başarı sonucu bu belgeleri almaya hak kazandı.” Çelebi, dünyanın en büyük bilişim firması olarak tanımladığı Oracle şirketinin bilişim alanında çalışacak öğrencilere verdiği söz konusu sertifika sayesinde en fazla ihtiyaç duyulan veri tabanı sistemleri ihtiyacının karşılanabildiğini belirtti.

Sertifika almaya hak kazanan Yönetim Bilişim Sistemleri 4. sınıf öğrencilerinden Dönüş Çetinkaya da sertifikanın ileride iş yaşamına girdiğinde büyük önem taşıyacağını aktardı.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Samet Yaşar Baytar ise “Bizler için oldukça önem taşıyan bir sertifika aldık. Bu sertifikayı almaktan oldukça mutluyum, dersin başarısının yanında Oracle Yazılım Şirketi gibi önemli bir şirket bizlere sertifikalarını verdi. Bu da bizlerin iş yaşamına, diğer mezunlara göre bir adım önde girmemizde etkili olacaktır.” dedi.

HABER | FOTOĞRAF: SEVİL AŞKAR