Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, geçen yıl eğitim vermeye başlayan Eczacılık Fakültesi’nin ardından bu yıl da Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açarak sağlık sektörüne profesyoneller yetiştirmeye hız verdi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi – Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik Bölümleri’nden oluşan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde eğitim dili Türkçe olacak. Dört yıllık eğitim verilecek bu programlarda ilgili alandaki ihtiyaçların önemli oranda karşılanması hedeflenmekte. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu da bünyesine katan UKÜ,  Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında bir ilke imza atarak Türkiye’de de en gözde bölümlerden olan Eczacılık Hizmetleri ön lisans programında teknik eleman yetiştirilmesini sağlayacak.  Eczane Hizmetleri’nin yanı sıra Tıbbı Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü de yine Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu çatısı altında eğitim verecek.

Söz konusu bölümlerin YÖK tarafından onay aldığı bilgisini veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen “YÖK’den onay alarak geçen yıl eğitime başlayan Eczacılık Fakültemizden sonra eğitim dilinin Türkçe olduğu Sağlık Bilimleri Fakültesi ve yine bununla beraber Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu açarak toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktayız.” dedi.

KKTC’li öğrencilere burs imkanı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) ile yerleşen T.C. vatandaşı öğrencilerin yanı sıra KKTC vatandaşı öğrencilerin de kayıt yapabileceği programlarda 10’u tam burslu olmak üzere toplam 50 kişilik kontenjan açıldığı bilgisi verildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu için son kayıt tarihi 28 Eylül Cuma olarak belirlendi.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik Bölümleri

Sekiz yarıyıl sonunda Fizyoterapist ve Diyetisyen ünvanını alacak olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik Bölümleri’nden mezun öğrenciler uygulamalı eğitimlerini Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumları ve Levent Gıda Ltd. Şirketi’nde yapma imkanı bulacak. Fizyoterapistlik mesleğinin temel derslerini oluşturan elektroterapi, mekanoterapi ve manipulatif terapi gibi tedavi modalitelerinin uygulamaları Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlıklı Yaşam Merkezi fizik tedavi uygulamaları salonlarında; nörolojik, ortopedik, pediatrik, kardiyak ve pulmoner rehabilitasyon uygulamaları ise Cyprus Life Hospital klinik ve egzersiz salonlarında haftada 2 gün olarak planlanacak.

Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu altında eğitim vermeye başlayan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü sağlık kurum ve kuruluşlarının tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alanında ihtiyaç duyduğu tıbbi sekreterleri yetiştirmeyi amaçlamakta. Dört yarıyıldan oluşan eğtim süresi sonunda mezunlar Tıbbi Dokümantasyoncu ve Sekreter ünvanını alacak.

Son yıllarda özellikle Türkiye’de en çok rağbet gören bölümlerin başında yer alan Eczane Hizmetleri bölümü de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu altında 4 yarıyıl eğitim verecek. Kamu ve özel eczanelerde, hastanelerde, medikal sektörde ve ilaç sektörünün çeşitli alanlarında çalışabilecek mezunlar eczacılık teknikeri ünvanını alacak. Mezunlar, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta  bulunan yaklaşık 24 bin eczane ile ilaç hizmet sektörüne bağlı kamu ve özel hastane eczaneleri, ilaç ve sağlık ürünleri dağıtım kanalları, ilaç fabrikaları gibi çeşitli noktalarda eğitimli yardımcı eleman olarak görev yapabilecekler.

Donanımlı laboratuvarlarda eğitim

Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesindeki laboratuvar çalışmaları UKÜ’nün tam donanımlı laboratuvarlarında gerçekleştirilecek. “Değil Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerde, neredeyse devlette bile bulunmayan, oldukça donanımlı, çok teşekküllü laboratuvarlarımız mevcut.” diyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen yüksek teknolojik donanımın akademisyen ve öğrenciye sunulduğu laboratuvarlar ile ilaç teknolojilerinin yanı sıra, her biri alanında uzman öğretim üyelerinin projelerinin sürdürüleceği ve öğrenciyle paylaşılarak gelişimlerinin artırılacağı bir eğitim sistemini hedeflediklerini söyledi.

Özellikle Eczane Hizmetleri Önlisans Programı’nın KKTC’de bir ilk olacağı bilgisini yineleyen Prof. Dr. Yükselen tüm bölümlerin Kuzey Kıbrıs’taki sağlık sektörüne önemli katkı koyacağını vurguladı.