Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, Türkiye’de üniversite sayısının artması nedeniyle KKTC’deki  üniversitelerin kalitesinin daha da yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunun gerçekleşmesi için de alt yapı ve akademik kadroların geliştirilmesi gerekliliğini vurgulayan Karadağ, “UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi olarak mevcut çağdaş alt yapımıza ek olarak akademik kadromuzu güçlendirme çalışmalarını da tamamlamış bulunuyoruz.” dedi.

Karadağ, açıklamalarında öncelikle  Fakülte’nin Psikoloji Bölümü ile ilgili şunları kaydetti: “İki yıldır eğitim öğretim hayatını sürdüren Psikoloji Bölümü yerel ve evrensel koşulların öne çıkarıldığı bir saygınlığa sahiptir. Bugün iş ilanlarına baktığımızda gerek Türkiye’de gerek Kuzey Kıbrıs’ta, hatta ve hatta uluslararası ilanlara baktığımızda psikolojinin çok geniş iş alanları olduğunu görmekteyiz. Psikoloji mezunları kendi alanlarının dışında savunmadan eğitime, üretim mekanizmalarından ticarete, spordan aile bireyi ilişkilerine kadar uzanan birçok alanda iş sahibi olabilmektedirler. Üniversitemizin doluluk oranına baktığımızda Psikoloji Bölümü önde gelen bölümlerimizden biridir. Bu bölüme öğrenci taleplerinin artması da psikolojinin bu evrensel anlamda gelişmesine paralel olarak gitmektedir.”

Türkiye’nin en saygın bilim insanlarından Prof. Dr. Karakaş bölüm başkanlığına getirildi

Bölümün Üniversite’de önde gelen bölümlerden biri olmasının akademik kadroyu güçlendirmeyi gerektirdiğini de söyleyen Prof.Dr. Metin Karadağ, 2012-2013 Akademik Yılı’nda Psikoloji Bölümü başkanlığına uzun yıllar Hacettepe Üniversitesi’nde bölüm başkanlığı yapan ve halen Türkiye’de “Nörometrika Tech” kurumunun başkanlığını sürdüren, saygın bilim insanlarından Prof. Dr. Sirel Karakaş’ın getirildiğini açıkladı. Dekan Prof. Dr. Karadağ,  Psikoloji Bölümü’nde bu yıl Prof.Dr. Ahmet Rüstemli, Doç.Dr. Yasemen Taner, Yrd. Doç. Dr. Nurcihan Kiriş, Yrd. Doç. Dr. Handan Can ve Dr. Elvin Doğutepe Dinçer’in göreve başlayacakalrını ve ilk kez sadece adada değil, evrensel anlamda da çok güçlü bir akademik kadronun oluşturulduğunu ekledi.

Prof. Dr. Metin Karadağ son olarak UKÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde eğitim görmeyi düşünen adaylara seslenerek şunları söyledi: “Önemli özverilerle oluşturulmuş üst düzeyde akademik kadro, sosyal mekanlar, akademik altyapının ortaya koyduğu çeşitli olanaklar göz önünde bulundurulduğu zaman bir yönetici olarak gönül rahatlığıyla fakültemizin bölümlerinde eğitim almayı düşünen gençlerimizi üniversitemize davet ediyorum. Geldiklerinde kendilerini soğuk duvarlardan oluşan, statik kurallarla çevrili bir fakülte değil; tam tersi bir aile ocağını anımsatan karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı, güleryüzün esas alındığı, öğrenci etkinliklerinin çok fazla olduğu bir fakülte vaad ediyoruz.”